'Korsan' müşteriye 215 lira ceza

'Korsan' müşteriye 215 lira ceza
'Korsan' müşteriye 215 lira ceza
Türkiye'de sayıları 90 binin üzerinde olan korsan taksilere 'fren' gibi cezalar geldi. Korsana binene bile 215 lira ceza kesilecek.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Korsan taksiye binene de artık ceza geliyor. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasaya göre korsan taksicilere ilk seferde 1.950 lira, bir yıl içinde tekrarlanması halinde ise 3.250 lira para cezası kesilecek. Ayrıca sürücünün belgesi 6 ay alınacak, aracı da her defasında 60 gün trafikten men edilecek. Korsan taksilere binen ‘müşteriler’e de 215 lira para cezası kesilecek.
Meclis’teki görüşmeler sırasında söz alan teklif sahibi AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, İstanbul’da aylık 40 milyon insanın direkt ilişki içinde olduğu kayıtlı taksici esnafı sayısının 19 bin 395 olduğunu söyledi. Taksici sayısının Türkiye genelinde 67 bin civarında olduğunu ifade eden Külünk, konunun ailelerle birlikte yaklaşık 1 milyon vatandaşın geçimini ilgilendirdiğini söyledi. Külünk, “Korsan taksicilik ve servisçilik bir emek gaspıdır. Kayıtlı iş yapan, sigortasını yaptıran, vergisini ödeyen esnafın hakkını ve hukukunu ihlal etmektir. Sadece İstanbul’da emniyetçe korsan taksilere yönelik yapılan işlem sayısı 18.829’dur” dedi.
Kayıtlı taksiler, korsan taksilere karşı uzun zamandır mücadele ediyordu. Bu konuda yasal düzenlemelerin getirilmesini isteyen kayıtlı taksiciler, korsan yüzünden devletin yılda 100 milyon TL zarara uğradığını dile getiriyordu. 

İstanbul’da 50 bin korsan
Günde 4 milyon kişi taksilere biniyor. Türkiye genelinde, Maliye Bakanlığı’na kayıtlı, vergi mükellefi 75 binin üzerinde ticari taksi hizmet veriyor. Bunun 17 bin 395’i İstanbul yollarında dolaşıyor. Türkiye’de 90 bin civarında korsan taksi olduğu tahmin ediliyor. Sadece bir ayda 40 milyon kişinin taksiyle seyahat ettiği İstanbul, korsan takside tüm rekorları elinde bulunduruyor.
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla 50 bine yakın korsan aracın dolaştığı İstanbul’da 5 yılda toplam 8 bin 500, 2010 yılında 13 bin 508, 2011 yılında 17 bin 52 araca suçüstü ile işlem yapıldı.
Korsan taksi sayısının artmasındaki en büyük etken ücret tarifesi. Ticari taksi ile korsan taksi arasındaki fiyat farkı bazen yüzde 50’lileri bile bulabiliyor.
Korsan taksi için alınan 20-25 bin liralık bir otomobilin, ayda 2 bin-2 bin 500 lira arasında kâr marjı sağladığı belirtiliyor.

bigPara.com