'Korsan yazılım bir yılda yüzde 27 arttı, Türk ekonomisine zararı 468 milyon dolar'

'Korsan yazılım bir yılda yüzde 27 arttı, Türk ekonomisine zararı 468 milyon dolar'
'Korsan yazılım bir yılda yüzde 27 arttı, Türk ekonomisine zararı 468 milyon dolar'

BSA Dünya Başkanı Robert Holleyman, ?Türkiye dünya ekonomisinde en büyük kayıp yaşayan ilk 25 ülke arasında? dedi.

BSA Dünya Başkanı Holleyman, 'Türkiye'nin korsan yazılımda dört yılda gerçekleştireceği yüzde 10'luk düşüş, 80 milyon dolarlık vergi geliri, milli gelire 600 milyon dolarlık ek katkı ve bin 900 kişilik ek istihdam getirir' dedi

İSTANBUL - Business Software Alliance (BSA) Dünya Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Robert Holleyman, korsan yazılımın Türk ekonomisine verdiği zararın 2008’de bir önceki yıla göre yüzde 27 artarak 468 milyon dolara ulaştığını söyledi.
Korsan yazılımla ilgili International Data Corporation’un (ICD) araştırma sonuçlarının aktarılması için düzenlenen toplantıda konuşan Holleyman, korsan yazılımın dünya ekonomisine verdiği zararın ilk defa 50 milyar doların üzerine çıkarak, 53 milyar doları aştığını ve Türk ekonomisine verdiği zararın da beş yılda yüzde 40 arttığını bildirdi.
Holleyman, güvenli ve yasal bir dijital dünyanın gelişmesi için kâr gütmeden faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, korsan yazılım kullanım oranın dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yüzde 41’e ulaştığını duyurdu.

‘Korsan millet tanımıyor’
Türkiye’de korsan yazılım kullanımının 1 puan azalarak 64’e gerilemesine rağmen, ekonomik etkilerinin katlanarak büyüdüğünü belirten Holleyman, “Korsan yazılım kullanım oranlarının düşmesi tabii ki sevindirici bir gelişmedir ancak unutulmaması gereken nokta, bu oranlar aşağı düşerken, ekonomik zararın hızla artıyor olmasıdır. Korsan yazılımın Türk ekonomisine verdiği zarar 2008 yılında yüzde 27 artarak 468 milyon dolara ulaştı. Türkiye bir yılda 468 milyon dolar zararla, dünya ekonomisinde en büyük kayıp yaşayan ilk 25 ülke arasında bulunuyor” dedi.
Holleyman,  günlük hayatta kanuna uygun hareket eden birçok işletmenin, çoğu zaman yanlış yönlendirme, çoğu zaman da maliyetleri düşürmek adında kullanıcıları kadar lisanslama yapmadıklarını, bunun üstesinden gelmek içinde bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguladı. Yazılımla ilgili korsanlığın ‘millet tanımadığı’nı dile getiren Holleyman, şunları kaydetti: “Oysa ki yine IDC’nin yaptığı araştırmalar, Türkiye’nin korsan yazılım kullanımında önümüzdeki dört yılda gerçekleştirebileceği yüzde 10’luk bir düşüşün, ülkeye 80 milyon dolar tutarında vergi geliri, milli gelire 600 milyon dolar tutarında ek katkı ve 1900 kişilik ek bir istihdam olarak geri döneceğini gösteriyor. Devlet kurumlarındaki korsanla ilgili girişimler sayesinde Türkiye’de korsan oranı 10 puanın en az iki misli daha düşüş sağlayabilir. PC pazarında yaşanan hızlı artış ve IT sektöründeki gelişmeler ışığında Türkiye, BSA için büyük önem taşıyan dokuz ülke arasında bulunmaktadır. Ne yazık ki, internet erişiminin artması, korsan yazılım arzını da artırıyor. Önümüzdeki beş senede, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 460 milyon kişinin internet kullanıcısına dönüşecek olması, bireysel kullanıcılar ve küçük işletmelerde korsan yazılım kullanımının daha da artacağına işaret etmektedir. Bu hızlı artışın önünü kesebilmek için net yasalara ve bu yasaları hızla ve kesin bir şekilde uygulayacak istekliliğe ihtiyaç duyuluyor.”
Avukat Gökhan Gökçe ise,  “Cezai süreçte hapis veya para cezası veriliyor. Telif haklarını ihlal eden kullanıcılara verilen karar ise kullandıkları yazılımın piyasa değerinin üç katı kadar tazminat ödemesi yönünde” dedi. (Radikal)57 ülkede geriledi
IDC tarafından her yıl yapılan, 110 ülkeyi kapsayan, IDC 2008 Korsan Yazılım araştırmasından öne çıkan veriler şöyle: “2008’de korsan yazılım kullanımı 36 ülkede sabit kalırken, 57 ülkede geriledi, 16 ülkede ise artış gösterdi. Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranı dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladı. Gelişmekte olan ekonomiler global PC pazarının yüzde 45’ini oluştururken, bu ekonomiler PC yazılım pazarının ise yüzde 20’sinden azını oluşturuyor. Global korsan yazılım kullanım oranını yılda bir puan düşürmek BT sektörüne 20 milyar dolar teşvik sağlayabilir.”