'Korsanı azaltın yazılım patlasın'

Bilgisayar programlarından doğan telif haklarının korunması konusunda kamuoyunda bilinç oluşturulması için çalışmalar yapan Business Software Alliance'nin (BSA) Avrupa ve Ortadoğu Hukuk Direktörü Sarah Coombes...

İSTANBUL - Bilgisayar programlarından doğan telif haklarının korunması konusunda kamuoyunda bilinç oluşturulması için çalışmalar yapan Business Software Alliance'nin (BSA) Avrupa ve Ortadoğu Hukuk Direktörü Sarah Coombes, Türkiye'de korsan yazılım kullanım oranının yüzde 10 düşürülmesiyle, yazılım sektörünün yüzde 120 büyüyerek 5.3 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını açıkladı.
Türkiye'de telif haklarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunduğunu, bu kanunun bölgedeki ve AB'deki en kapsamlı kanunlardan bir tanesi olduğunun altını çizen Coombes, bununla birlikte Türkiye'de korsan bilgisayar programı kullanımının, bölge ortalamalarının üzerinde olduğunu anlattı.
Coombes, korsan programın, bilişim sektörünün gelişmesini engellediğini, ve gelir kayıplarına neden olduğunu ifade etti.
Hedef AB ortalaması
BSA hedefinin yüzde 65'lik kopya bilgisayar kullanım oranını üç yıl içerisinde yüzde 50'ler, yedi yıl içerisinde de AB ülkeleri seviyesine çekmek olduğuna işaret eden Coombes, "Korsan yazılım kullanım oranını yüzde 10 düşürmek, Türkiye'deki yazılım sektörünü yüzde 120 büyüterek 5.3 milyar dolar büyüklüğe ulaştırır. Bu da Türkiye'nin bölgesindeki en büyük pazar olmasını sağlayabilir" diye konuştu.