'KOSGEB kaynakları savurganca kullandı'

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) 2002, 2003, 2004 Yılları Eylem ve...

ANKARA - Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) 2002, 2003, 2004 Yılları Eylem ve İşlemlerinin Araştırılıp Denetlenmesine İlişkin Raporu'nda çarpıcı bilgiler yer aldı.
Raporda, KOSGEB'in üst düzey karar ve yönetim organları olan genel kurul ile icra komitesinin KOBİ destek programı hazırlanması, uygulanması ve etkilerinin izlenmesi gibi konularda etkin olabilmesinin sağlanamadığı belirtilerek, "Bu durum kaynakların en çok katma değer elde edilebilecek alanlar yerine, savurganca kullanılmasına yol açmıştır" denildi.
64 avroluk anket formu
Raporda, KOSGEB'in Haziran 2004'te 'Saha Araştırma Çalışması' adlı 40 bin işletmeyi kapsayacak bir anket uygulaması başlattığı anımsatıldı. KOSGEB'in, anket çalışmasını personeli eliyle yürütmediği, meslek odalarıyla protokoller yapıldığı ve anket giderlerinin yüzde 70'nin KOSGEB'ce karşılandığı belirtildi. Çalışmadan beklenen yararın elde edilemediği belirtilen raporda, "Anket formu başına ödenecek ücret için ölçü belirlenmemiş, meslek kuruluşlarının anket formu başına ödediklerini bildirdikleri 6.40 ile 64 avro arasındaki tutarlar sorgulama yapılmaksızın karşılanmıştır" ifadesi yer aldı.
Rapor, KOSGEB'in işletmelere verdiği 'danışmanlık desteği' bölümünde de danışmanların hizmet verdiklerini bildirdikleri tarih aralıklarında, bildirdikleri gün sayısının çok altında iş günü bulunduğuna işaret ediliyor.
Raporda, KOSGEB'in, danışmanlık hizmeti olarak toplam 28 bin 907 gün üzerinden ödeme yaptığı belirtilirken, danışmanların 11 bin 537 gün fazla çalışılmış gibi bildirimde bulunduklarının ortaya çıktığı vurgulandı. Raporda, "Danışmanlara ödenen 2 milyon 281 bin 553 avronun yüzde 40'ı olan 910 bin avronun fazla ödemenin konusunu oluşturduğu anlaşılmaktadır" denildi.