Köşk onayıyla Ege kararmayacak

Hükümet tarafından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulan yap-işlet santrallarına yönelik düzenlemenin süresinin dolmasına bir gün kala Sezer'den onay geldi.

ANKARA - Hükümet tarafından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulan yap-işlet santrallarına yönelik düzenlemenin süresinin dolmasına bir gün kala Sezer'den onay geldi. Eğer Çankaya bu düzenlemeyi veto etseydi; Danıştay'ın kapatma kararı ilk olarak Enka'nın İzmir'deki 1590 megavatlık santralı için uygulanacaktı. Bu durumda da 28 Temmuz'dan itibaren Ege Bölgesi'nde günlük 16 saati bulan elektrik kesintilerine gidilecekti.
Danıştay'ın, doğalgazla çalışan ve Türkiye'nin elektrik tüketiminin yüzde 30'unu karşılayan doğalgaz çevrim santrallarının gerekli onaylar alınmadığı gerekçesiyle üretiminin durdurulması yönünde karar vermesi Enerji Bakanlığı'nı harekete geçirmişti. İlk olarak da, Enka'nın işlettiği İzmir Doğalgaz Santralı için kapatma kararı alınmıştı. Bunun üzerine Meclis, Danıştay kararını baypas niteliği taşıyan yeni bir düzenleme yapmıştı.
Sezer'in onayladığı yasaya göre, santralların hukuksal yapısı 'özel hukuk niteliği' olarak tanımlanıyor; sözleşmelerin imtiyaz sözleşmesi olmadığı belirtiliyor ve geçmişte yapılmış anlaşmaların aynı hüküm ve şartlar altında yenilenmesi öngörülüyor.
Sezer'e işin ciddiyeti anlatıldı
Söz konusu düzenleme için de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayı bekleniyordu. Onay süresi bugün dolacak olan yasaya Köşk'ten rahatlatan onay dün geldi. Onay gelmeseydi, Türkiye ciddi bir elektrik kriziyle karşı karşıya kalacaktı. Bu nedenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve bakanlık müsteşarı Sami Demirbilek'in yasa teklifi genel kurula gelme aşamasındayken Sezer'i ziyaret ederek santralın kapanma tehlikesini anlattığı ifade edeliyor. Veto durumunda, ilk olarak Enka'nın İzmir'deki 1590 megavatlık santralı kapatılacağı için Ege Bölgesi'nde elektrik kesintisine gidilecekti. Kesinti Ege Bölgesi genelinde gezdirilerek, ikişer, üçer saatten başlamak üzere 16 saate tamamlanacaktı. Yetkililer santralın devreden çıkmasıyla sabah 08.00'den akşam 09.00'a kadarki açığın 300 megavatla 1200 megavat olacağını söylüyordu. Ancak bu açığı kapatacak güçte hat bulunmuyor.