'Kota artarsa Türkiye lig atlayacak'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'ndaki (IMF) kota payının artmasının, banka içindeki oy gücünü de artıracağını, ayrıca Türkiye'yi Çin ve...

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'ndaki (IMF) kota payının artmasının, banka içindeki oy gücünü de artıracağını, ayrıca Türkiye'yi Çin ve Hindistan gibi 'büyüyen ekonomiler ligine' oturtacağını söyledi.
Türkiye'nin küresel ekonomideki rolünün güçlendiğini, bu nedenle Türkiye ve dünya ekonomisinde en etkili performans gösteren Çin, Meksika ve Güney Kore'nin (daha sonra Hindistan da yer alabilir) kota artırımını hak ettiklerini belirten Vorkink, bu ülkelerin küresel ekonomide daha çok söz sahibi olmayı hak ettiğini kaydetti. Türkiye'nin son yıllarda ekonomik büyümesi sonucunda milli gelirinin artmasının, bankadaki pozisyonunu yükselttiğinin altını çizen Vorkink, "Türkiye, bankadan borç alan ülkeler arasında, en yüksek kişi başına milli gelir kapasitesine sahip ülke konumuna geldi" dedi.
'Notunuz da artabilir'
Türkiye'nin, kişi başına milli gelirdeki yükseliş sonucunda, Dünya Bankası'nın ülke kategorisi sıralamasında, 'Yüksek Orta Gelirli Ülke' kategorisine yükseldiğini vurgulayan Vorkink, IMF ve Dünya Bankası'ndaki ağırlığının artmasının, Türkiye'nin kredi notunu da artıracağını ifade etti. Vorkink, Türkiye'nin notunun yükselmesinin, dış piyasalardan borçlanma imkânını artırarak, borçlanma maliyetini azaltacağını söyledi.
IMF, Türkiye'nin kota payında yüzde 23,6 artış sağlanması için, geçen hafta tavsiye kararı almıştı. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 31 Ağustos'ta aldığı bu son tavsiye kararıyla, Türkiye'nin 964 milyon SDR (Özel Çekme Hakkı) olan kota payı, 1.191,3 milyon SDR'a çıkıyor.