'Kotalara takılmayalım'

Çin ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Çin Ticaret Bakanı Bo Şilay ile bir araya geldi. Çinli bakan Türkiye'nin tekstil sektöründe Çin'e karşı kota önlemleri almasına karşı olmadıklarını...

PEKİN - Çin ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Çin Ticaret Bakanı Bo Şilay ile bir araya geldi. Çinli bakan Türkiye'nin tekstil sektöründe Çin'e karşı kota önlemleri almasına karşı olmadıklarını, ancak bunun Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nde benzer hareketleri tetiklemesinden endişe duyduklarını ve Çinli işadamlarının bu durumdan rahatsız olduğunu ifade etti. Bu sözler üzerine Gül, ekonomik ilişkilerin çok geniş bir alanı kapsadığını, ticaretin bunun küçük bir kısmını oluşturduğu görüşünü iletti.
Gül, Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerde geniş bir potansiyel bulunduğunu ve bu potansiyeli değerlendirmeye yönelik görüşmeler yapmak üzere Çin'e geldiklerini dile getirdi. Gül, Çinli işadamlarını Türkiye'ye davet etti. Çinli işletmelerin Türkiye'de turizm konusunda yatırım yapmaları durumunda arazi verebileceklerini belirten Gül, Türk inşaat sektörünün Orta Asya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya'da başarılı olduğunu hatırlattı.
Asya Birliği'ne davet
Tekstil yatırımlarını kısmaya çalıştıklarını ve bu alanda vergileri yükselttiklerini belirten Çinli Bakan Şilay da Türk işletmelerini Çin'e davet etti. Gül'ün Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasının Asya'ya olan ilgisinin azalacağı anlamına gelmeyeceğini vurgulaması üzerine Çinli Bakan, "Çin'de 'İki ayak bir gemidedir' diye bir atasözü var, ileride Asya Birliği kurulursa ona da üye olacak mısınız?" diye sordu. Gül, Türkiye'nin birçok bölgesel işbirliği örgütüne üye olduğuna işaret etti.
Gül, görüşmeden sonra Çinli gazetecilerin sorularını yanıtlarken, tekstildeki kota sorununu bir sektörün şoka girmesi üzerine gösterdiği tepki olarak niteledi. Gül, "Sorun şu ki, aramızda yılda 4 milyar doları bulan ticaret hacmi var. Ancak bunun 3.5 milyar dolarlık kısmını Çin'in Türkiye'ye yaptığı ihracat oluşturuyor. Türkiye aleyhine olan söz konusu dengesizliği yatırımlarla giderebiliriz" diye konuştu.
'Üyeliğimiz Çin için fırsat'
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, iki ülke makamları arasında görüşmelerin başladığını ve bu sorunun kolayca çözüleceğinden emin olduğunu vurguladı. Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne dahil olduğunu ve Avrupa Birliği üyeliği için aday olduğunu hatırlatan Gül, bu durumun Çin için büyük fırsatlar sağladığı görüşünü dile getirdi.
Alım heyetleri devrede
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Çin Başbakanı Ven Ciabao ve Dışişleri Bakanı Li Caoşing ile de ayrı ayrı görüştü. Çin Başbakanı Ciabao, ikili ticarette Türkiye aleyhine olan dengesizliğin giderilmesi için alım heyetleri göndereceklerini ve Çinli şirketleri Türkiye'de yatırıma teşvik edeceklerini söyledi. Gül de, iki tarafın da uluslararası örgütlerde işbirliğini geliştirmeyi amaçladığını belirterek, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılmaya ilgi gösterdiğini ifade etti.
Üst düzey ziyaretlerin ikili ilişkilere dinamizm kattığını belirten Ciabao, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i Çin'e beklediklerini, kendisinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.