'Köylümüzü zengin edemedik'

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ömrü boyunca çiftçiyi zengin etmek için uğraştığını söyledi. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile birlikte Kayseri'deki Saray çiftliğini gezen Demirel...

KAYSERİ - 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ömrü boyunca çiftçiyi zengin etmek için uğraştığını söyledi. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile birlikte Kayseri'deki Saray çiftliğini gezen Demirel, çiftçilik ve hayvancılığın zor bir iş olduğunu belirterek,
"Çiftçimize çok şey yaptık, ama uçuramadık. Bu ülkede çiftçi ve hayvancılıkla uğraşanlar fakirdir. Onları nasıl zengin yaparız diye ömrümce uğraştım. Hatta avucumda buğday tohumu gezdirdim" diye konuştu.
'Artık devlet desteği yok'
Çağdaş çiftçiliğin ve hayvancılığın günümüzde önem kazandığını kaydeden Demirel, "Tarımda yüzde 22'lik bölümü hayvancılık tutuyor. ABD'de bu rakam yüzde 45, 48'lere ulaşıyor. Hayvancılık artık sanayi işletmesine dönüştü" dedi.
Demirel konuşmasına şöyle devam etti: "Artık devlet desteği ve gümrük duvarları yok. Kendi ayakları üzerinde duran fertlerin meydana getirdiği ülkeler ayakta kalacak. Biz buraya başarı hikâyelerini dinlemeye geldik. Kurmel ailesinde olduğu gibi. Çiftçilik göründüğü kadar kolay değil. Çiftçimize çok şey yaptık, ama uçuramadık. Nüfusun yüzde 35'i çiftçi olan ve Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 13'ünü alan ülkede çiftçi ve hayvancılıkla uğraşanlar fakirdir."
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra, kendisine eşlik eden Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Saray Halı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel, işadamı Mustafa Özkan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Bilgel ile birlikte Yahyalı İlçesi'ne bağlı Mustafabeyli köyünde Necati Kurmel Lisesi ve Meliha Kurmel Kız Öğrenci pansiyonunu ziyaret etti.
Saray Halı ve Saray Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel ise, Türkiye'nin en büyük tarım çiftliğini kurduklarını belirterek, "Ama bize yetmez. Daha büyüğünü hedefledik" dedi.
Halıdan çiftçiliğe...
Saray Halı'nın sahibi Necati Kurmel tarafından kurulan Saray çiftliği, 1998 yılında kurulmasına rağmen Türkiye'nin en büyük tarım işletmesi olmayı başardı. Kayseri ve ve Adana'da 10 bin dönüm arazi üzerinde 35 milyon dolarlık yatırımla bitkisel ve hayvansal üretim tesislerini kuran Saray çiftliğinin, Adana'da 2 bin 500, Develi'de 2 bin, Yeşilhisar'da 3 bin 500 besi hayvanı,Develi'de 3 bin 500 damızlık hayvanı mevcut. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 200 kilo ağırlıkta satın alınan hayvanlar çiftlikte bakılıp 500- 600 kiloya geldiğinde satılıyor. Büyükbaş hayvanlarda günde 1200, 1300 gram canlı ağırlık gibi yüksek verim alınıyor.