Koza'dan ilk kelebekler çıktı, YASED 'Projeyi büyüteceğiz' dedi

Koza'dan ilk kelebekler çıktı, YASED 'Projeyi büyüteceğiz' dedi
Koza'dan ilk kelebekler çıktı, YASED 'Projeyi büyüteceğiz' dedi

Türkiye?nin en iyi şirketlerinde staj yapan Güneydoğulu öğrenciler sertifikalarını aldı. FOTOĞRAF: ANDAÇ HONGUR / AA

YASED, Koza Projesi'yle GAP Bölgesi'ndeki 130 üniversiteliye 2009 yaz döneminde dernek üyesi şirketlerde bir aylık yaz stajı verdi

İSTANBUL - Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) GAP Bölgesinde üniversite eğitimi gören öğrencilere yönelik olarak başlattığı Koza Projesi kapsamında stajlarını tamamlayan ilk grup, sertifikalarını aldı. YASED bünyesinde faaliyetlerini yürüten ‘İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu’ tarafından gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Yeşim Toduk’un liderliğinde oluşturulan alt çalışma grubunca hazırlanan projeye göre, 130 öğrenciye, 2009 yaz döneminde dernek üyesi şirketlerde bir ay süreyle staj olanağı sağlandı. 

Öğrenciler deneyim kazandı
YASED Yönetim Kurulu Başkanı Piraye Antika, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Koza Projesi’nin ilk etabının hayata geçirildiğini belirterek, “Gönlümüzde yatan, projenin gelişerek büyütülmesi” diye konuştu. Piraye Antika, önümüzdeki yıllarda projeyi sürdürmeyi ve geliştirmeyi umduklarını söyledi. GAP İdaresi Başkanvekili Mustafa Kölmek de, projeden büyük heyecan duyduklarını ifade ederek, idare olarak projenin genişletilmesinden yana olduklarının altını çizdi.
YASED İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu Başkanı ve YASED Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Koçak da, hayata geçirilen projenin öğrencilerin deneyim kazanmasına ve işverenlerin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Hedef daha fazla öğrenci
Koçak, ilk yılında projeye Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’taki üniversitelerden 130 öğrencinin katıldığını ifade ederek, öğrencilerin yol, konaklama ve oryantasyon giderlerinin YASED ve YASED üyesi şirketler tarafından karşılandığını kaydetti. Projenin, farklı bölgelerdeki gençlerin iş hayatına entegrasyonunu sağlama bakımından önemli katkı sağlayacağına inandıklarını ifade eden Koçak, amaçlarının, bölgeden daha fazla öğrencinin bu programdan faydalanmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Koçak, projenin, önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyulan başka illere de yayılmasını ümit ettiklerini dile getirerek, “En büyük hayalimiz, bu ilk 130 öğrencinin her birinin, bölgenin en önemli girişimcilerinden olmalarıdır” dedi.
Sertifika alan öğrenciler adına konuşan Adıyaman Üniversitesi’nden Abdullah Koçal ise, staj yaptıkları şirketlerde hiç tereddüt edilmeden kabul edildiklerini, insanlığın ölmediğini, İstanbul’da, bir metropolde gördüklerini söyledi. Koçal, bu süreçte Avrupa kültürünü aldıklarını, bunu Güneydoğu’ya taşımayı kendilerine misyon edindiklerini belirtti. Konuşmaların ardından öğrencilere sertifikaları verildi. (Radikal)