Kral TV onaylanmadı

TMSF Fon Kurulu Star Medya Grubu şirketlerinden Kral TV ihalesinin sonucunu gerekli rekabet ortamı oluşmadığı, Joy Türk ve Joy FM'in ihale sonuçlarını ise rakamın muhammen bedelinin altında kaldığı gerekçesiyle onaylamadı.

İSTANBUL - TMSF Fon Kurulu Star Medya Grubu şirketlerinden Kral TV ihalesinin sonucunu gerekli rekabet ortamı oluşmadığı, Joy Türk ve Joy FM'in ihale sonuçlarını ise rakamın muhammen bedelinin altında kaldığı gerekçesiyle onaylamadı.
TMSF'den yapılan açıklamada piyasa beklentilerine göre rekabetçi bir ortamda daha fazla gelir elde edilmesinin de mümkün görüldüğü belirtildi. Muhammen bedeli 45 milyon dolar olarak belirlenen Kral TV için açılan ihalenin tek katılımcısı Çukurova Grubu şirketi AKS Uluslararası Yayıncılık olmuştu. Şirket ihaleyi 45.1 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı. TMSF'nin onaylamadığı ihaleler ileriki bir tarihte yenilenecek. Bu arada Süper FM, Metro FM, Rock FM, Radyo Alaturka ve Star TV'nin satışları ise onay için RTÜK ve Rekabet Kurulu'na sunuldu.
Kral FM elde kaldı
Bu arada TMSF'nin satışa çıkardığı Star Medya Grubu şirketlerinden Kral FM, aynı gün içinde iki kez ihaleye çıkarılmasına rağmen alıcı bulamadı. İhaleye idari belgesini teslim eden Doğan Grubu şirketlerinden Kanal Spor Televizyon ve Radyo Yayıncılığı A.Ş. katılmadı. CanWest-Global Yatırım Holding şirketi olan Karaköy Televizyon ve Yayıncı şirketin verdiği 4 milyon dolar teklif 9 milyon dolarlık muhammen bedelin altında kaldığı için ihale gün içinde tekrarlandı.
Ancak ikinci ihalede de Karaköy Televizyon 4 milyon dolarlık teklifini yükseltmedi. TMSF Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Çalışkan da sonucun Fon Kurulu'na sunulmak üzere ihale sürecinin tamamlandığını söyledi.