Kral TV'yi Çukurova aldı

TMSF'ye 963 milyon dolar borcu bulunan Çukurova, TMSF'nin sattığı Kral TV'nin ihalesine giren tek grup oldu ve 45 milyon dolar muhammen bedelin 100 bin dolar üzerine çıkıp ihaleyi aldı.

İSTANBUL - TMSF'ye 791 milyon dolar borcu olan Çukurova Grubu Kral TV'nin sahibi oldu. Yapı Kredi Bankası'ndaki hisselerini 1.1 milyar dolara Koçbank'a devrederek borçlarının önemli bölümünden kurtulan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, grup şirketlerinden AKS Uluslararası Yayıncılık aracılığıyla yeni bir televizyon kanalının sahibi oldu.
Star Medya Grubu şirketlerinden Kral TV'nin ihalesine katılan tek şirket olan AKS Uluslararası Yayıncılık, 45 milyon dolarlık muhammen bedelin 100 bin dolar üzerine çıktı. TMSF İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Çalışkan, Kral TV iktisadi bütünlüğünün AKS şirketine ihale edildiğini teklifin, Fon Kurulu'nun onayına sunulacağını açıkladı. Satış için Rekabet Kurulu ve RTÜK'ün izin vermesi gerekiyor. AKS Uluslararası Yayıncılık A.Ş.'nin kurucuları olarak Akşam gazetesinin künyesinde yer alan Mehmet Bülent Ergin ve Serdar Çaloğlu ile Show TV Genel Müdürü Zeynep Ayşe Gönenç görünüyor. Yapı Kredi Bankası'nın satışıyla bankacılık sektöründen çıkan Mehmet Emin Karamehmet, satışın onaylanması halinde Kral TV'yle birlikte ikinci televizyon kanalına sahip oluyor.
Borca rağmen alıyor
Rus Alfa Grubu ile Turkcell hisselerinin yüzde 13'ü karşılığında 3.3 milyar dolarlık finansman paketi anlaşması yapan, Yapı Kredi satışıyla 1.1 milyar dolarlık kaynak yaratan Karamehmet, son zamanların en büyük tasfiye operasyonuyla 1 milyar 10 milyon dolarlık borçtan kurtuldu. Buna karşılık kredi borçları nedeniyle Yapı Kredi'ye hâlâ 791 milyon dolar, TMSF'ye de 963 milyon dolar borcu bulunuyor. Kral TV satış ihalesine, AKS Uluslararası Yayıncılık adına Saner Ayar, Serdar Çaloğlu ve Bülent katıldı. Katılımcı görünen CanWest ve Global Yatırım Holding ortak şirketi Pasifik TV ve Radyo İşletmeciliği ile Doğan Grubu'nun olan TV 2000 Televizyon Yayıncılık A.Ş'nin temsilcileri ise dünkü ihalede yer almadı.
İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Çalışkan, diğer iki şirketin neden katılmadığını bilmediğini söyledi. Çalışkan, "İhale Show Grubu'na hayırlı olsun" dedi. AKS'ın Kral TV'yi istediği şekilde kullanabileceğini, konseptini ve ismini değiştirebileceğini dile getiren Çalışkan, Star TV ile Kral TV ihalesi arasında birkaç gün zaman bıraktıklarını, bunu da yatırımcının tercihlerini görmek için yaptıklarını kaydetti. Öte yandan Doğan Yayın Holding borsaya açıklama yaparak, daha önceki ihalelerde dolaylı iştirakleri aracılığıyla en yüksek teklifleri vererek kazandıkları Star TV, Joy FM, Joy Turk FM ticari ve iktisadi bütünlüklerinin gruba katılımını yeterli gördüklerini ve bu nedenle Kral TV ve Kral FM ihalelerine girmekten vazgeçtiklerini açıkladı.