Kral'lı yatırım araştırması

İsveç Kralı Carl Gustaf'ın Türkiye ziyareti sırasında, Ericsson, Telia Sonera ve Volvo gibi dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan İsveçli firmaların üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu işadamları heyeti Türkiye'ye gelecek.

İSTANBUL - İsveç Kralı Carl Gustaf'ın Türkiye ziyareti sırasında, Ericsson, Telia Sonera ve Volvo gibi dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan İsveçli firmaların üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu işadamları heyeti Türkiye'ye gelecek. İsveç Kralı Carl Gustaf ile eşi Kraliçe Silvia'nın Türkiye ziyaretine denk gelen programda İsveçli işadamlarına, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) İsveç'teki muadil kuruluşu İsveç İşadamları Konfederasyonu Başkanı olan Ericsson Yönetim Kurulu Başkanı Michael Treschow başkanlık edecek.
Heyette İsveç Ticaret Konseyi Başkanı Ulf Berg, Telia Sonera Başkanı Anders Igel, Volvo Kıdemli Başkan Yardımcısı Stefan Johnsson, SAAB Kıdemli Başkan Yardımcısı Per Johnsson, ABB Güç Teknolojileri Başkanı Per Haugland, Elektrolux Küçük Aygıtlar ve Zemin Bakımı Bölüm Başkanı Magnus Yngen, Ericsson Microwave Systems Ortadoğu, Pakistan, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkan Yardımcısı Per-Erik Pettersson, Autoliv Inc. Başkanı ve Üst Yöneticisi Lars Westerberg, Fritidsresor Başkan ve Üst Yöneticisi Johan Lundgren, SKF Kıdemli Başkan Yardımcısı Lars Malmer ile Elekta AB Başkan ve Üst Yöneticisi Tomas Puusepp yer alacak. 29 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek ziyarete katılan firmalar, toplam 145 milyar doların üzerinde ciroya sahip.
Yatırım olanakları
Türkiye'de resmi temaslarda bulunacak olan İsveçli işadamları heyeti, Türkiye'de yatırım olanaklarını araştıracak. Heyet, Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Orta Asya'daki iş olanakları üzerinde de görüş alışverişinde bulunacak. İsveçli işadamları heyeti, ziyaretleri sırasında 1 Haziran'da İstanbul'da 'iyi yönetim ve sürdürülebilir büyüme' adlı 'GOOD Programı' kapsamında düzenlenecek bir panele de katılacak. Panelde sürdürülebilirlik için kurumsal yönetim ve sosyal sorumluluk alanında kaydedilen gelişmelerle en iyi uygulamalar aktarılacak.
İsveç Ticaret Merkezi ve Capital dergisi tarafından yönlendirilen bir idari komite tarafından yürütülen GOOD Programı, Türkiye'de iyi kurumsal yönetim ve sürdürülebilir büyüme konusunda yapılan en geniş kapsamlı programlardan biri olması açısından önem taşıyor.
Beş aşamadan oluşan ve Ocak 2006'da Londra-MORI tarafından yapılan 'Türkiye'deki Sermaye Piyasalarının İtibarı ve İyi Kurumsal Yönetim' konulu araştırma sonuçlarının yayımlanmasıyla başlayan program çerçevesinde, 27 Nisan ve 1 Haziran'da paneller gerçekleştirilecek. GOOD Programı, kasımdaki 'İyi Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilir Büyüme' konferansıyla son bulacak.