Kratos, Sony'ye Türkçe öğretti

Kratos, Sony'ye Türkçe öğretti
Kratos, Sony'ye Türkçe öğretti

Spartalı savaşçı Kratos un maceralarını anlatan God of War serisi PlayStation ın en sevilen oyunlarından biri. Oyunda Savaş Tanrısı Ares in kendisini kullandığını fark eden Kratos, diğer tanrılardan güç alıp Ares i öldürmeye çalışıyor.

Avrupa'nın en hızlı büyüyen PlayStation pazarı olan Türkiye'de God of War III (Savaş Tanrısı) isimli oyun 27 bin adet satınca Sony Avrupa, Türkiye'ye özel yatırım yapmaya başladı. Üç oyunu ilk kez Türkçe'ye çeviren Sony, oyun ve konsol fiyatlarını da düşürdü
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Yıllardır konsol üreticileri ve oyun geliştiricilerin yapamadığını bir oyun kahramanı yaptı! God of War 3 (Savaş Tanrısı) isimli oyun ve kahramanı Spartalı Kratos, Türkiye ’ye hem Türkçe oyunu getirdi hem de PlayStation 3 fiyatlarının düşmesini sağladı. Mart ayında raflara çıkan God of War III, 27 bin adet satınca Sony Avrupa’nın Türkiye’ye olan bakışı değişti.
İlk kez 2007 yılında satışa çıkan PlayStation 3 (PS3) ile markanın Türkiye’deki şirketi Sony Eurasia’nın satışları 10 kat arttı. Türkiye bu sayede Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı haline geldi. Satışlarının her ay arttığını anlatan Sony Eurasia Pazarlama Grup Ürün Müdürü Özgür Kirazcı, “Avrupa’da satışlar her geçen ay azalırken bizde artıyor. Bu yıl bile altı ayda yüzde 50 büyüdük” dedi. Kirazcı, oyun ve konsol fiyatının düşmesi için Sony Avrupa’yı satışları göstererek ikna ettiklerini anlattı. 

Seslendirme de Türkçe
PlayStation 3 satışlarındaki patlamaya God of War III oyunun da desteği katılınca Türk oyunseverlerin yıllardır beklediği Türkçe oyunların önü açıldı. “Üç Türkçe oyunu da God of War ile aldık. Bu kadar oyun satışı beklenmiyorduk” diyen Özgür Kirazcı, ilk defa Türkiye’de bu kadar çok oyun satılabildiğini gösterdiklerini söyledi.
Sony Avrupa, ilk etapta üç oyunu Türkçe olarak hazırlıyor. Üç oyunun kullanma kılavuzu ve oyun menüsü Türkçe olurken seslendirme de Türkçe yapılıyor. Ailelerin çocuklarıyla oynayabileceği Start the Party ekim, Grand Tourismo kasım, KillZone 3 isimli oyun ise gelecek yıl şubat ayında tamamen Türkçe olarak gelecek. Böylece Türkiye’de ilk kez konsol oyunları Türkçe olarak satılmış olacak. Sony ayrıca şimdiye kadar yapılan en iyi Formula 1 oyunu olan ve içinde İstanbul Park’ın da bulunuğu F1 2010’u da satışa sunacak.
Sony Eurasia Türkiye’deki cirosunu dört yılda altı kat büyüttü. Satışlar ve ciroya en büyük katkıyı PS3 yaptı. Korsan oyunu bulunmayan ve grafikleriyle çok beğenilen PS3 dört yıl öncesine göre Sony Eurasia’nın satışlarını 10 kat artırdı. Türkiye’de 2007’den bu yana 180 bin PlayStation 3 satıldı. 1997’den 2010’a kadar 600 bin adet PlayStation 2 ve 150 bin PlayStation Portable alıcı buldu.

PS3 180 bin sattı
Alınan global kararla satışları artırmak için Sony, Türkiye’de eylül ayında indirim kampanyası başlattı. Avrupa’da 300 avro (600 TL) olan PS3 fiyatını Türkiye’de 799 liradan 699 liraya indirdi. 179 lira olan en pahalı oyunların fiyatı da 129 TL oldu. Sony Eurasia, Platinum sınıfına giren beğenilen oyunları da 49 TL’den satmaya başladı. Ayrıca en ucuz oyunların fiyatını da 19.90 liraya düşürdü.

MUBI ile film izlenecek
Sony PlayStation 3 ile birlikte MUBI isimli teknoloji de gelecek yıl mart ayında başlayacak. Bir Türk içerik geliştiricinin yaptığı teknolojiyle artık PlayStation 3 ile online film izlenebilecek. Dünya klasikleri ve modern sinema yapımları da izlenebilecek. Anlaşmalı bazı filmler de ülkesindeki vizyon tarihine göre MUBI’de de aynı anda izlenime açılacak. MUBI online tartışma platformu da barındıracak. Bu platform sayesinde kullancılar filmler üzerinde online olarak tartışabilecek ve fikirlerini belirli kesimlere ulaştırabilecek.

Move ile hedef kadın ve çocuklar
Sony, PlayStation 3 için hazırlanan harekete duyarlı sensöre sahip yeni cihazını da Türkiye’de satışa sundu. PlayStation Move isimli teknolojiyle şimdiye kadar çoğunlukla erkeklere hitap eden konsol, artık kadın, çocuk ve ailelere de ulaşacak. Satışlarının yüzde 80’ini erkeklere yapılan PlayStation 3’te erkeklerin payı yüzde 60’a düşerken kadınlar yüzde 40’a yükselecek. Yeni teknolojiyle kadınları hedefleyen Sony Eurasia, 5 kişilik Play Station ekibindeki kadınların sayısını da dörde çıkardı.

Altı ayda 30 bin adet satacak
PlayStation 3’teki bazı oyunları hareket ederek oynamak için bir adet PS Move hareket kumandası, bir adet Eyecam ve bir adet Demo Disc gerekiyor. Sony Eurasia, PlayStation 3’e bağlanarak kullanılan tüm bu aparatları PS Move Starter Pack’te bir araya topladı ve yaptığı kampanyayla 149.90 TL’den satışa sundu. Ayrıca isteyenler ikinci hareket kolunu 99, silah kolunu 49 oyunları da 99 liraya alacak. Move ile tüketiciler oyunlarda ok atıp gladyatör gibi kılıç ve kalkanla savaşabiliyor. Move ile tenis ya da plaj voleybolu da oynanabiliyor. Sony Eurasia altı ayda 30 bin adet Move satmayı planlıyor.