'Kredi faizi yüzde 1'in altına inmez'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bu yıl artık kredi faizlerinin yüzde 1'ler seviyesine gerilemesini beklemediklerini söyledi.
Garanti Bankası ile TEB'in Bonus Card'da...

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bu yıl artık kredi faizlerinin yüzde 1'ler seviyesine gerilemesini beklemediklerini söyledi.
Garanti Bankası ile TEB'in Bonus Card'da ortaklık anlaşmasının imza töreninde konuşan Genel Müdür Ergun Özen, kredi kartlarının faizinde bir yükseliş beklemediğini, faizlerin ya bu seviyelerde kalacağını, ya da yavaş yavaş düşebileceğini söyledi.
Buna karşın otomobil, konut gibi bireysel kredi faizlerinin bu yıl yüzde 1'in altına inmesinin zor göründüğünü belirten Ergun Özen, önümüzdeki dönem bekleyişlerine ilişkin şunları söyledi: "Bono faizlerinin zirvesine yaklaştığını düşünüyorum. Eğer bu kadar istikrarlı bir bütçe disiplini olmasaydı yukarı çıkış sürerdi derdim. Ama artık bir süre aynı seviyede kalır diyorum. Global likiditedeki daralma ve faiz hadlerindeki artış nedeniyle bu yıl kredi faizlerini yüzde 1'ler ve altında görmemiz ise çok zor."
'Döviz riski büyük değil'
Soruları da yanıtlayan Özen, reel sektördeki açık pozisyon riskinin çok muazzam boyutta olmadığını söyledi. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin şirketlerin döviz borçlarının riske neden olabileceğine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Özen, şu yanıtı verdi: "Böyle baktığınızda risk var. Reel sektör pozisyon itibarıyla açık pozisyonda. Ancak bu riskin çok muazzam boyutta olduğunu düşünmüyorum. Yani risk teorik olarak var."
Başka bir soru karşısında Özen, yaşanan dalgalanmalar nedeniyle hedeflerini revize etmediklerini de söyledi.
'Hedef revize etmiyoruz'
Kredi kartlarında asgari ödeme oranının yükseltilmesine ilişkin bir soru üzerine Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, bunun gelecekte tahsili gecikmiş alacakların artmasına neden olabileceğini ve riskin artacağını ifade etti. TEB Genel Müdürü Varol Civil de, dalgalanmalar nedeniyle kendilerinin hedeflerini revize etmediklerini söyledi. Faizlerle ilgili soru üzerine de dünya genelinde bir faiz yükselişi trendi bulunduğunu ifade eden Civil, "Artık geçtiğimiz dönemdeki trendi görmeyeceğiz. Çünkü faiz çok inmişti. Görünen trend, faizlerin eskisi kadar düşük olmayacağı" dedi.
TEB de Bonus ailesine katıldı
Garanti Bankası ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında imzalanan anlaşmayla ekim ayından itibaren artık TEB müşterileri de Bonus Card'ın sunduğu tüm kart ve üye işyeri hizmetlerinden yararlanacak. Anlaşmanın imza töreninde konuşan TEB Genel Müdürü Varol Civil, "Sistemi yeniden kurmak yerine Bonus'la işbirliğine gittiğimiz için 20-25 milyon dolar tasarruf sağladık" dedi.
Bonus Card'la işbirliği sayesinde 80 bin olan kart sayısını üç yılda 500 bine çıkarabileceklerini söyleyen TEB Genel Müdürü Civil, ayrıca iki bankanın ATM'lerini müşterilerinin karşılıklı kullanımına açacaklarını belirtti.
Bonus'ta hedef yurtdışı
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de yurtdışında yeni pazarlara girmeyi ve Bonus Card'ı oralara taşımayı hedeflediklerini kaydetti. Hangi ülkeler olduğu sorusuna Özen Romanya ve Ukrayna olabileceğini söyledi. Özen, bankalar arasında ATM, POS ve para taşıma konusunda işbirliği yapılabileceğini belirtip, "Ancak birkaç banka bunu engelliyor. Oysa ki bu işbirlikleri ile 100 milyon doların üzerinde tasarruf sağlanabilir" dedi. Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin ise ortakları General Electric ile yurtdışı pazarlarda Bonus Card'ı pazarlama çalışmalarının sürdüğünü ve üç-dört ayda ülkeyi açıklayabileceklerini söyledi. Halen 5 milyon olan Bonus Card'ın üç yıl sonra 6 milyona çıkarılması hedefleniyor.