'Kredi faizleri daha da düşer'

Otokoç Genel Müdürü Cenk Çimen, 2006'ya umutlu baktığını belirtirken, bu yıl 750 bin seviyesinde toplam pazar öngördüklerini, önümüzdeki yıl da bu rakamlara ulaşılabileceğini söyledi.

ANKARA - Otokoç Genel Müdürü Cenk Çimen, 2006'ya umutlu baktığını belirtirken, bu yıl 750 bin seviyesinde toplam pazar öngördüklerini, önümüzdeki yıl da bu rakamlara ulaşılabileceğini söyledi.
Bu yıl otomobil satışlarındaki bir miktar gerilemeye karşılık, ticari araçlarda sağlanan artışla birlikte otomotiv pazarının 2004 seviyesinde, yani 750 bin adet civarında olacağını öngördüklerini açıkladı. 2006 yılına umutlu baktıklarını da belirten Çimen, "Faizler önemli, burası sürekli geriliyor. Reel faizlerde aşağı geldiği için tüketici kredileri daha da aşağı gelecek. Dövizde de artış beklemiyorum. Bu yıl 750 bin seviyesinde bir pazar öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl da buralarda olabilir" dedi. Piyasada yeni model değişimi nedeniyle kampanya ve indirimlerin yoğun olduğuna işaret eden Cenk Çimen, burada kıyasıya bir rekabet yaşandığını, bunun da kâr marjlarını aşağı çektiğini dile getirdi. Kâr marjlarının geçen yılın altında olduğunu söyleyen Otokoç Genel Müdürü Cenk Çimen, "Şu anda en önemli problemlerden biri bu. Bu ortama ayak uydurabilmekgerekiyor" diye konuştu.