'Kredi Garanti'den 1 milyar lira kaynak

Kredi Garanti Fonu 1 milyar liralık kaynak sunacak. Bu kaynakla KGF 11 milyar liralık kefalet potansiyeline sahip olacak. Zordaki KOBİ'lere de yardım edilecek

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ‘son dönemde KOBİ’ler için can simidi’ haline gelen Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) Olağan Genel Kurulu’nun geçtiğimiz hafta gerçekleştirildiğini ve yeni kredi kolu yolunun açıldığını belirtti.
TOBB’dan yapılan açıklamada, Hazine Müsteşarlığı tarafından, Kredi Garanti Fonu’na (KGF) aktarılarak bankacılık sistemi aracılığı ile KOBİ’lere kullandırılması  planlanan 1 milyar liralık kaynakla ilgili olarak, bu genel kurulun yapılmasının beklendiği belirtilerek, “Aktarılacak 1 milyar lira kaynak karşılığında  KGF yaklaşık olarak 11 milyar lira bankalara kefalet potansiyeline sahip olacak. Bu kaynak ayrıca, zor durumdaki KOBİ’lerin kredilerinin yeniden yapılandırılmasında da kullanılacak” denildi.
Genel kurulda, KGF’nin yeni yönetim kurulu üyeleri de belirlendi. Buna göre, TOBB Başkan Yardımcı Faik Yavuz yeniden Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
Alınan kararla KGF’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na ise Salih Tümer Şahin getirildi. Yönetim Kurulu’na TOBB’u temsilen Süleyman Yılmaz, Fatih Özatay, Numan Şakar, İskender Elverdi, KOSGEB’i temsilen İhsan Solmaz, Murat Arıkan ve Celal Hatipoğlu girdiler. 

KGF’nin yüzde 50.99’u TOBB’un
KGF’nin yüzde 50.99’u TOBB’a, yüzde 48.54’ü KOSGEB’e, kalan hisseleri ise TESK, MEKSA, TOSYÖV ve Halk Bankası’na ait bulunuyor. Bu yıl haziran ayında çıkarılan ve küçük ve orta boy işletmelerin küresel mali krizle daralan finansman imkânlarına ulaşmasını kolaylaştırmayı ve kredi sisteminin etkin işlemesini sağlamayı amaçlayan yasa çerçevesinde, KGF’ye bankaların da ortak olmasına olanak sağlanmıştı. KGF’ye bankaların ortak olmasına ilişkin genel kurulun ise önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. (Radikal)