Kredi için bankaya sorulması gereken sorular

Kredi için bankaya sorulması gereken sorular
Kredi için bankaya sorulması gereken sorular
Her bankanın tahsis sistemi ve kredi işlemlerine bakış açısı farklılık gösteriyor. Farklı bankaların şartlarını kıyaslamadan kredi işlemlerine başlamak en doğru seçim olmayabilir.

Faiz ve maliyet oranı

 

Kredi kullanım kararı verirken sadece faiz oranını sormanız sizler için yanıltıcı olabilir. Bunun nedeni, faiz dışı alınan ücretlerin ne kadar olduğunun hesaba katılmamasıdır. Bu ücretleri ve masrafları hesaba katan nihai oran, maliyet oranıdır. Bu yüzden, bankaları kıyaslarken maliyet oranına göre karar vermeniz daha doğru olur.

 

Dosya masrafının ne kadar olduğu ve içerisinde hangi masrafların yer aldığı

 

2014’ün dördüncü çeyreğinde çıkan yasalar ile birlikte dosya masraflarında çeşitli düzenlemeler yapılsa dahi bankalar hala masraf almaktadır. Ve dosya masrafı içerisinde hangi kalemlerin yer aldığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

 

Hangi sigortaların zorunlu olduğu, ücretleri, ve kapsamları

 

Kredi türüne göre bankalar çeşitli sigortaları zorunlu tutabiliyorlar. Örneğin DASK ve Konut sigortası bütün bankalarda zorunlu sigortalardır. Fakat bankalar hayat sigortası, BES, ferdi kaza gibi sigortaları da zorunlu tutabiliyorlar. Bu durumda hangi sigortaları yaptıklarını ve yapılan sigortaların kapsamlarını, hatta size olan faydalarını sorabilirsiniz.

 

Vade seçenekleri ve ödeme planı

 

Bankalar, kredi türüne göre vade seçeneklerinde farklılık göstermektedir. Bundan dolayı en baştan bankaya istediğiniz vadeyi net olarak söylemeli, vade seçenekleri uymuyorsa alternatif bankalara bakmalısınız. Bankadan örnek ödeme planı almanız bankaları kıyaslarken sizlere fayda sağlayacaktır.

 

Yapılandırma ve erken kapama durumlarında alınacak masraflar

 

Bankalar bu durumlarda çeşitli masraflar talep edebilmektedir. Çoğu banka bu masrafları talep etsede ne kadar talep ettiğini baştan tespit etmeniz sizi sonradan çıkacak sürprizlere hazırlar. Ücret almıyor veya çok az bir ücret talep ediyorlarsa bu ücretlerin ne kadar süreyle geçerli olduğunu sorabilirsiniz.

Son tahlilde, bankalarla ilgili algınız “Bir banka böyleyse diğerleri de aynıdır!” şeklinde olmamalıdır. Her bankanın tahsis sistemi ve kredi işlemlerine bakış açısı farklılık gösterdiğinden, farklı bankaların şartlarını kıyaslamadan kredi işlemlerine başlamak en doğru seçim olmayabilir.

 

Kaynak : Hesapkurdu

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  hayat

  ,

  Konut

  ,

  Banka

  ,

  Kredi

  ,

  faiz

  ,

  kaynak

  ,

  dosya