Kredi kartı aidatı davasında tüketiciyi 'tüketen karar'

Kredi kartı aidatı davasında tüketiciyi 'tüketen karar'
Kredi kartı aidatı davasında tüketiciyi 'tüketen karar'
Bankaya ödediği kredi kartı aidatını geri almak için yargıya giden kadın hem amacına ulaşamadı hem de bankaya vekalet ücreti ödemeye mahkum edildi

Teoman ERİŞ

ANTALYA - Alanya İlçesi’nde, özel bir bankaya ödediği 120 liralık kredi kartı aidatını Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti kararıyla geri almaya hak kazanan Ayşe Çakmakçı, bankanın açtığı iptal davasında haksız bulununca bankaya 550 TL vekalet ücreti ödememesine karar verildi.

Alanya’da 10 binden fazla kredi kartı kullanıcısının, bankalar tarafından ’kredi kartı aidatı’ adı altında tahsil ettiği paraları, Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti kararıyla geri almaya hak kazanması üzerine bankaların açtığı iptal davalarında tüketici aleyhine kararlar çıkmaya başladı. Alanya’da daha önce Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti kararlarına karşı bankaların açtığı 37 iptal davası tüketici lehine sonuçlanmıştı.


120 TL İÇİN 550 TL ÖDEYECEK


Özel bir bankadan aldığı kredi kartı için bankaya 3 yıl içinde 120 TL kredi kartı aidatı ödeyen 29 yaşındaki Ayşe Çakmakçı, 25 Mayıs 2011 tarihinde Alanya Kaymakamlığı’na bağlı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yaptığı yazılı başvuruda kendisinden alınan ücretin yersiz olduğu gerekçesiyle paranın iadesini istedi. Yapılan inceleme sonunda, Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi ile Alanya 2’nci ve 3’üncü asliye hukuk mahkemelerinin bu konuyla ilgili daha önceki kararlarını gerekçe gösteren heyet, banka tarafından alınan aidatın yasal olmadığı kanaatiyle 120 liranın 15 gün içinde Çakmakçı’ya iade edilmesine karar verdi.
Bankanın iptal davası açtı. Alanya 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi açılan davada bankayı haklı buldu. Mahkeme, Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin bu konuda daha önce verdiği bir kararı gerekçe göstererek, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararını iptal etti. Mahkeme ayrıca Çakmakçı’nın bankaya vekalet ücreti olan 550 TL’yi de ödemesine karar verdi.


"ESKİ YARGITAY KARARLARI YOK SAYILIYOR"


Tüketici Hakları Derneği (THD) Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan, yılda 30-50 lira arasında kredi kartı aidatı alınarak mağdur edilen ve hakkını aramak isteyenlerin mahkeme kararıyla 550 TL avukatlık ücreti ödemeye mahkum edilerek ikinci kez mağdur edildiğini söyledi. Şencan, şöyle konuştu: "Bankaların kredi kartlarından aldığı usulsüz ve yasal olmayan yıllık kart aidatları ile ilgili mücadelemiz, yaklaşık 5 yıldan beri devam ediyor. Daha önce bankaların Hakem Heyeti kararlarına karşı Alanya’daki asliye hukuk mahkemelerine açtıkları iptal davaları, Yargıtay kararları da dikkate alınarak, tüketici lehinde karara bağlanmıştı. Ancak, Yargıtay şimdi, üzülerek söylemek gerekirse, daha önceki kendi kararlarını yok sayarak, bankaların haklı oldukları yönünde görüş bildirdi. Alanya asliye hukuk mahkemeleri de, Yargıtay’ın aldığı bu kararı esas alarak, bu konuda tüketici lehindeki Hakem Heyeti kararlarını iptal etmeye başladı. Sonuç olarak, kayıplarını geri almak için hak arama mücadelesi veren tüketicilerimiz, hak arama yolları kapatılmış, üstelik 550 TL de avukatlık ücreti ödemeye mahkum edilmiştir." (dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107109110710916

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorun Var. - Clear

  Eğer Tüketici Hakem Heyetleri'nin haklı bulduğu kişileri,mahkemeler onaylamıyorsa;burada büyük bir sorun var demektir.Bu zıtlaşmadan,paralelliğe geçilmesi gerekiyor.Sanırım birilerinin hukuk bilgisi yönünden beslenmesi gerek.Alışkanlık haline getirdiğimiz "benim mantığım hukuktur" davranışı,galiba pek geçerli olmuyor.

  YARGIDAKİ DEĞİŞİM - hektor62

  Bu gibi karalara alışmamız gerek kimse boşu boşuna ağlamasın. Bundan sonra iş davalarında çalışan lehine, çevre davlarında doğanın korunması yönünde verilen kararlar, haksız hukusuz atamları önleyici kararları unutun çünkü bu yargı AKP iktidarı tarafından yeniden dizayn edildi. Yeni kurulan daireler kanalı ile muhalif yargıçlar başka dairelere atanıp azınlık durumuna düşürüldü. Ne diyeyim yetmez ama evet diyenler utanıyorlarmı acaba......

  Kullanmayın - itswip

  Kredi kartı kullanmak insanlarımız da bir hastalık haline gelmiş. Taksitlendirme yaptığımız zaman miktar gözümüzde küçülüyor sanki. Hiçte küçülmüyor ama. Aksine 3-4 taksit üst üste geldiği zaman maaşın bir kısmını bankaya sorgusuz sualsiz yatırıyoruz. Ne gerek var? Kredi kartsız taksit yapan bir çok alışveriş merkezi var, bir bedeli bankamatikler çok daha uygun ve kendi paranızı kullanıyorsunuz. Bankaların kredisini kullanıyorsak bir bedeli olmalıdır. Yukarıda yazılanlarla uğraçmaya ne gerek var? Kullanmayın olsun bitsin.

  Harcamana göre muamele... - demirza

  Bankalar tüketicileri yaptıkları harcamalara göre sınıflandırıyor.Aylık ortalama 350 TL kredi kartı taksiti ödüyorum.Ektreme yansıtılan 45 TL lik kart ücretine itiraz dilekçemi iadeli taahhütlü posta yoluyla bankaya yolladım parayı tüketici hakem heyetine gitmeme gerek kalmadan iade ettiler.Birbaşkasının itiraza kart kullanıma kapatılarak cevap verilmiş.Müracaatlar aynı olmasına rağmen kişiye göre değişen uygulamalar mevcut.

  finans kapitale köleyiz! - barlebyy

  yaklaşık 4 yıl önce üsküdar hakem heyeti'nden garanti bankası aleyhine karar aldırdım. vadesiz hesabım için alınan yıllık bilmem ne ücreti için. bu yaz, 60 tl kestiler. hakem heyeti kararını yok sayarak. aynı konuda kadıköy hakem heyeti bankalar lehine karar veriyor. üsküdar'dan kadıköy'e taşındığımı görüp mü bu uygulamaya gittiler diye düşünüyorum ki hakem heyetlerinin bankalardan beslenmeye başladıkları yaygın bir söylenti. artık bu hukuk oyunundan usandığım için 2 faturam için otomatik ödeme talimatı verdim. kredi kartımdan kesinti olmaması için aynı yola başvurmuştum. ama bu ay gelen ekstrede kredi kartımdan da 45 tl kesinti yapıldığını gördüm. fatura otomatik ödeme talimatı da işe yaramıyor artık! 2 gün önce, bankaların düşen karlarını bu tür 'yan gelirler' ile toparlamaya çalışacaklarını açıklamıştı bir yetkili. finans kapitalin karı söz konusu olunca değil türkiye, ABD, britanya her yerde hukuk bir kenara konuyor. lanet olsun!

  Kredi kartlarına son - bLUEBASS

  Ben herkesten kredi kartlarını iade etmelerini tavsiye ediyorum. Kazancınızı cebinize koyup, almak istediğiniz hizmet veya malı nakit paranız ile ödemeniz alım yaparken birkaç defa düşünmenizi ve bu alımın ne kadar gerekli/gereksiz sorgulamasını yapmanıza sebep olacaktır.