Kredi kartı aidatı tarih olacak!

Kredi kartı aidatı tarih olacak!
Kredi kartı aidatı tarih olacak!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, eylül ayında Avrupa Birliği ile görüşmelere yetiştirmek için hazırladıkları Yeni Tüketici Yasa Taslağı'nda bankalara yönelik bazı kararların da bulunduğunu açıkladı

Bakan Yazıcı kredi kartı aidatları, hesap işletim ve dosya ücreti adı altında tüketicilerden alınan 31 kalem bedelin değişecek yasayla birlikte kaldırılması için bankalarla pazarlık yapacaklarını açıkladı. Yazıcı, dün akşam İstanbul ’da ekonomi basınına verdiği iftarda, taslağı anlattı.

İndirimli satışa sınır
Taslağın en önemli maddelerinden birinin bankaların faiz dışı gelirlerinin bir kısmının tamamen kaldırılabileceği hükümler olduğunu anlatan Yazıcı, bu işlemlerin sektör gelirlerinin yüzde 14.5’ini oluşturduğunu ve yılın ilk altı ayında bankaların bu işlemlerden 9.3 milyar lira gelir sağladığını hatırlattı. Yazıcı düzenlemenin ise global standartlar çerçevesinde yapılacağını dile getirdi. Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre taslak ayrıca kredi kullananları sigorta yaptırmaya zorlayan düzenlemeleri de kaldırıyor. Tüketici kredisi kullananlar, herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden kredi sözleşmesinden 14 gün içinde vazgeçebilecek. Ayrıca, indirimli satışlara da düzenleme geliyor. Gerçeği yansıtmadığı izlenimi uyandıran ve 12 ay devam eden indirimli satış kampanyaları sınırlandırılıyor. Taslaktaki hükümler yasalaşırsa, satıcılar, etikette ‘indirimden önceki fiyat’ olarak gösterilen rakamın geçerliliğini kanıtlayacak.(radikal)

bigPara.com