Kredi kartı aidatından vazgeçiliyor

Kredi kartı aidatından vazgeçiliyor
Kredi kartı aidatından vazgeçiliyor

Şu anki tasarıyla 3 bin 500 TL?ye kadar kullanım limitli kredi kartları için 35 TL, daha fazla kullanım limitli kredi kartları için limitin yüzde 1?ini geçmeyecek şekilde bankalar tutar belirleyecek.

Hükümet hem kendi vekillerinin itirazı, hem de muhalefetle kart yasasında sağlanan uzlaşmayı bozmamak için kredi kartından her yıl kullanım ücreti alınması hükmünü tasarıdan çıkaracak. Düzenleme, Genel Kurul'da yapılacak
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP, kredi kartı borçlularına ödeme kolaylığı getiren yasal düzenlemenin ‘kredi kartı yıllık aidatına’ ilişkin hükmünde geri adım atıyor.
Tüketici sivil toplum kuruluşlarının tepki gösterdiği düzenlemeye muhalefetten sonra AKP içinden de itirazlar geldi. AKP yönetiminin de hem itirazlar hem de Meclis’te muhalefet ile sağlanan ‘uzlaşmayı’ bozmamak için Genel Kuruldaki görüşmelerde söz konusu düzenlemeyi tasarıdan çıkarma kararı aldığı öğrenildi. 

Sert tartışmalar yaşandı
Tasarının TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’ndaki görüşmelerinde CHP’li üyeler tasarıda bazı değişikliklere gidilmesi gerektiğini, örneğin, kredi kartlarından aidat alınması hükmünün tasarıdan çıkarılmasını istediler.
Ancak CHP’lilerin bu konuda verdikleri değişiklik önergesi reddedilmişti. Tasarı, komisyondan ‘borcun asgari ödeme tutarı ve kredi kartı kullanım bedeli’ maddelerine yönelik sert tartışmalar arasında kabul edilmişti.
İki taksit gecikme hakkı
Komisyonda kabul edilen tasarı ile borcun asgari ödeme tutarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası’nın olumlu görüşünü alarak yüzde 40’a çıkarmaya yada yüzde 20’ye indirmeye yetkili kılındı.
Tasarının ilk halinde yeniden yapılandırmadan yararlanana bir yıl içinde borcunu 15 gün geciktiren vatandaşın tüm haklarını kaybetmesine ilişkin düzenleme, komsiyonda değiştirildi. Böylece altı aylık vade de dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre bir yıl içerisinde üç taksitin ödenmemesi halinde, sağlanan haklar ortadan kaldırılabilecek.
Tasarıyla yıllık kullanım bedeline ilişkin, 3 bin 500 TL’ye kadar kullanım limiti kredi kartları için 35 TL’ye, 3 bin 500 TL ve daha fazla bir tutarda kullanım limitli kredi kartları için limitin yüzde 1’ini geçmeyecek şekilde bankalar tutar belirleyecek. Bu düzenlemeyle Hükümet, kredi kartı kullanım bedelinin kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararları dahi aldıran tüketicinin talebine kulak tıkadığını da ortaya koydu.
Ayrıca, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni tüketici yasa taslağında kredi kartı kullanım bedelinin üç yılda bir alınması şeklinde tüketicinin lehine tutumu benimsemek yerine senelik almayı tercih edilmedi. 

AKP de rahatsız
Ancak, ‘kredi kartı yıllık aidatına’ ilişkin düzenleme AKP’de de sıkıntı yarattı. Çok sayıda AKP’li vekil grup yönetimine bu konudaki itirazlarını iletti. Kart parasının hiç alınmaması ya da bir kereye mahsus alınması konusunda düzenleme yapılması yönünde düzenleme yapılmasını istedi. Bunun üzerine AKP grubu bir çalışma başlattı.
Muhalefet de söz konusu hükmün tasarıdan çıkarılmaması durumunda engelleme yapabileceği mesajı vermesi üzerine AKP yönetinin, Genel Kuruldaki görüşmelerde bu hükmün önerge ile tasarıdan çıkarılması konusunda karar aldığı öğrenildi.
Bankacılar ise aidatın alınması gerektiğini söylüyor. Türkiye Bankalar Birliği yaptığı açıklamada aidatın gerekliliğini savunmuştu.