'Kredi kartı bomba gibi'

Türkiye'de bankaların, kredi kartı sahteciliği ve kopyalama sorununa çözüm olarak gösterilen çipli kartlara geçiş çalışmalarını hızlandırması, bu kartları üreten firmaların üretimlerini artırdı.

İSTANBUL - Türkiye'de bankaların, kredi kartı sahteciliği ve kopyalama sorununa çözüm olarak gösterilen çipli kartlara geçiş çalışmalarını hızlandırması, bu kartları üreten firmaların üretimlerini artırdı. Plastikkart Akıllı Kart İletişim Sistemleri (Plastkart) Genel Müdürü Ali Yıldız, çipli karta geçiş çalışmalarının geçen yıl başladığını, birçok bankanın altyapıyı tamamladığını ve geçişe hazır hale geldiğini belirtti.
Yıldız, pazarda 28 milyon adet kredi kartı bulunduğunu, geçiş döneminde bunların tamamının değişeceğini, bu yılın sonuna kadar kredi kartlarının yüzde 60-70, 2006'da ise tamamının akıllı kartlarla yenileneceğini öngördüklerini ifade ederek, önümüzdeki yılın 2. yarısından itibaren de pazardaki 44.5 milyon ATM kartının akıllı karta geçiş çalışmasına başlanacağını söyledi. Geçen yıl tek tedarikçisi oldukları Türk Telekom'a 18 milyon adet telefon kartı, bankalara da 1.5-2 milyon adet kart ürettiklerini belirten Yıldız, bu yıl Türk Telekom'a 30 milyon adet, bankalara da en az 5.5-6 milyon adet akıllı kart üretecekleri bilgisini verdi. Yıldız, geçen yılın sonunda 30 milyon adet civarında olan kapasiteyi, 45-50 milyona çıkardıklarını belirterek, "Kapasite artışımız devam ediyor. 140 milyona kadar yönetim kurulunun aldığı bir karar vardı. Orta vadede tutturmayı hedeflediğimiz kapasite 140 milyon adettir" dedi.
Ali Yıldız, bu yıl 25-35 milyon adet kartın değişmesini beklediklerini ifade etti. Plastkart'ın da pazarın yüzde 50'sini hedeflediğini anlatan Yıldız, şu anda pazarın yüzde 40-45 seviyesini yakaladıklarını açıkladı. Yıldız, HSBC, Koçbank ve Asya Finans için akıllı kart üretimi yaptıklarını, Şekerbank ve Yapı Kredi Bankası için üretime başlayacaklarını söyledi.
GSM için de üretecek
GSM kartı üretmeyi de planladıklarını ifade eden Yıldız, İran, Pakistan ve Türk cumhuriyetlerinde akıllı kart konusunda aktif olacaklarını, iş ortakları Fransız Gemplus ile çevre ülkelerde ciddi avantajları bulunduğunu anlattı.
Yıldız, 23 karakterden oluşan bir numara dizgisinin karta onay verdiğini, bu karakterin ele geçirilmesi durumunda kart üretiminin son derece kolay olduğunu belirterek, manyetik şeritli kartların yeterli güvenliğe sahip olmadığını söyledi. Yıldız, "Kartlar şu an tamamıyla cüzdanımızda taşıdığımız bomba gibiler. Manyetik kartların kopyalanması çok kolay. Türkiye'de bunun çok yüksek se1 kopyalanmasının zorluğundan değil, markette bu tür hırsızlık bilincinin oluşmaması ve belki bu tip ekipmanlara insanların ulaşamamasındandır" diye konuştu.
Diğer ülkelerin çipli kartlara geçmesiyle hırsızlık çetelerinin çipe geçmemiş ülkelere doğru hareket ettiğini, Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre geçen yıl Türkiye'de 17 milyon dolarlık sahtecilik yapıldığının ortaya çıktığını belirten Yıldız, şöyle devam etti: "Bu, önümüzdeki yıl 1.7 milyar dolar olursa kimse şaşırmaz. Kart, gözünüzün önünde de kopyalanabiliyor. Akıllı kartların da kopyalanması mümkün ama milyon dolarlık yatırım gerekiyor. Akıllı kartlar cüzdanımızda taşıdığımız güvenli bilgisayarlar. Artık bütün ATM ve kredi kartları 2006 sonlarında ya da 2007'de akıllı karta dönüşecek."