Kredi kartı borçluları dikkat, varlık yönetim şirketlerinin kurbanı olmayın!

Varlık yönetim şirketleri batık kart borcunu yeniden yapılandıracak düzenleme yürürlüğe girmeden borçlularla uzlaşma için kolları sıvadı. Ancak bazı şirketler bu süreçte borçlulara yanlış bilgi verip yüksek ödemeye ikna etmeye çalışıyor
Haber: GÜLŞAH KARADAĞ / Arşivi

İSTANBUL- Hükümetin, batık kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırma planı, varlık yönetim şirketlerini harekete geçirdi. Bankalardan sorunlu alacakları düşük fiyata satın alan, ardından bu alacakların tahsili için borçlularla bağlantı kuran varlık yönetim şirketlerinin çalışanları, yasa çıkmadan önce tahsilatı hızlandırmak için telefonlara sarıldı. Açılan telefonlarda, borçlulara taksitli ve düşük faizli ödeme planları sunuluyor. Ancak bu şirketlerin elemanlarından bazıları  ‘ikna faaliyeti’ kapsamında, yanlış bilgilendirme yapıyor.

Nasıl kandırıyorlar?
Varlık yönetim şirketlerinin alacak tahsili çalışmasıyla ilgili gazetemize şikâyetler ulaştı. Buna göre, bazı borçlulara, ‘Yasa borcunuzun oluştuğu tarihi kapsamayacak’ bilgisi veriliyor. Gazetemize faksla ulaşan bir kartzede, 2003 ve 2004’te oluşan iki borcu nedeniyle bir varlık yönetim şirketinden arandığını belirterek, “Borcumun 11 bin liraya ulaştığını ancak 4 bin liraya uzlaşabileceğimizi söylediler. Yeni yasayı beklediğimi ifade edince, ‘Yasa sizi kapsamıyor’ dediler” bilgisini verdi.

Yasa herkesi kapsıyor
Borçlulara verilen bu bilgide doğruluk payı yok. Batık kart borcunu yeniden yapılandıracak düzenlemeyi önceki gün Devlet Bakanı Ali Babacan açıkladı. Babacan, “Mayıs 2009 ve öncesinde oluşan tüm takipteki kart borçlarının yeniden yapılandırılacağını” söyledi. Ancak düzenlenen taslak dün TBMM’ye gönderildi.
Taslak  Meclis’te gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra yasalaşacak ve son halini alacak. Borçluların, yasanın kendilerini de kapsayacağını bilerek hareket etmeleri gerekiyor.

Tasarıyı inceleyin
Varlık yönetim şirketleri ve bankalar, sorunlu hale gelen kredi ve kredi kartı borçları için, zaten bir süredir taksitlendirme, daha düşük faiz sunma gibi yeniden yapılandırma çalışmaları yürütüyor.
Uzmanlar, borçlulara, yapılan bu teklifleri değerlendirirken, karşılaştırma yapmalarını öneriyor. Hükümetin yeni düzenlemesi, borçlulara, yeni borçlarının ne kadar olduğunu kendi başlarına hesaplama olanağı veriyor. Önerilen teklif bu borcun altında kalıyorsa, yasa çıkmadan uzlaşmak da mümkün.
Varlık yönetim şirketleri şu ana kadar 313 bin kişinin, faiziyle birlikte 720 milyon lirayı bulan kredi kartı borcunu satın aldı. Bu şirketler, sorunlu alacakları, alacak tutarının dörtte biri fiyata satın alabiliyorlar. Örneğin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 2005 yılında gerçekleştirdiği ihalede, 900 milyon dolarlık alacak, 161 milyon dolar peşin ve tahsilattan yüzde 43 pay ödeme taahhüdüyle satın alınmıştı.

Ucuza satın alıyorlar
Krizin bankaların takipteki kredilerini yükselttiği bu yıl içinde de, bankalarla varlık yönetim şirketleri arasında birbiri ardına dörtte bir, altıda bir fiyatlarla anlaşmalar yapıldı. Varlık yönetim şirketleri, Türkiye’de bankacılık sisteminin çöktüğü 2001 yılındaki krizin ardından, bankaların kötü aktifleri temizlemelerine yardımcı olmak için kurulmuştu.