Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sadece yüzde 8'i yeniden yapılandırma için başvurdu

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sadece yüzde 8'i yeniden yapılandırma için başvurdu
Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sadece yüzde 8'i yeniden yapılandırma için başvurdu

Kart borçlularının yeniden yapılandırma için başvuramamasının en önemli nedeninin para bulamaması olduğu öne sürülüyor.

İcra takibi başlatılmış 875 bin kişinin toplam 3.1 milyar TL'lik borcuna tanınan yeniden yapılandırma imkânına şu ana kadar sadece 81 bin kişi 251 milyon TL'lik borcu için başvurdu. Başvuru için tanınan son süre ise 7 Eylül'de doluyor

BURSA - ‘Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’ kapsamında kredi kartı borcunu taksitlendirmek için yaklaşık 81 bin tüketicinin başvurduğu ve 3 milyar 100 milyon liralık toplam borcun sadece 251 milyon lirasının yani yüzde 8’inin yapılandırıldığı bildirildi. Kart borçluları için son tarihin 7 Eylül olduğunu hatırlatan yetkililer, “Borçlular bu fırsatı kaçırmasın. Yoksa 8 Eylül’de büyük borçlarla karşılaşabilirler” uyarısında bulundu.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ise, kanunda yapılan değişikliğin kart borcu nedeniyle haklarında icra takibi başlatılmış 875 bin kişiyi kapsadığını ve toplam borcun, 3.1 milyar lira olduğunu söyledi. Kaya, şunları kaydetti:

Neden az kişi başvurdu?
“Yine parası olmayan tüketici, borcunu yapılandırmak için para bulamadı. Bankalar, yapılan başvuruları ilk başlarda kabul etmedi. Sistem yoğunluğunu gerekçe gösterildi, tüketiciler ilk 2-3 hafta geri çevrildi. Ardından bazıları, tüketicileri, borçlarıyla ilgilenen avukatlarına yönlendirdi. Avukat parasının tamamının ödenmesini istediler. Bu konuda tüketicilerden yoğun şikâyet aldık. Tüketici, icra takibi yüzünden ortaya çıkan avukat parasının tamamını ödemek zorunda değil. Kanunda bu açıkça belirtiliyor. Avukat parasının yüzde 75’i silinecek ve yüzde 25’i yapılandırmaya dahil edilecek.”
Kaya, bu sorunlar nedeniyle “875 bin kişiden sadece 81 bin bini başvurdu. 3,1 milyar lira tahsil edilmesi planlanan süreçte sadece 251 milyon lirası yapılandırıldı. Borcun sadece yüzde 8’i” dedi.

7 Eylül’e kadar yaptırın
Kaya, kredi kartı borcunun yapılandırılması için tüketicilerin acele etmesini isteyerek, şunları söyledi:
“Kart borcunu ödeyemeyen 9 milyon kişiden şanslı yüzde 10’luk kesim için son bir hafta kaldı. 875 bin kişi borcunu yapılandırmak için bu fırsatı değerlendirmeli. Yapılandırmaya gitmeyenler, 8 Eylülden itibaren çok ciddi borçlarla karşılaşabilir. Ne yapıp etsinler, mutlaka borçlarını yapılandırsınlar.”
Başvuruları reddedilen tüketicilerden, bankalardan gerekçenin belirtildiği yazı almasını isteyen Kaya, bu yazının, tüketicinin lehine olacağını sözlerine ekledi.

Kimleri kapsıyor?
Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasal düzenleme, 31 Mayıs 2009 tarihi itibarıyla ödeme ihtarı çekilen, icra takibi başlatılan veya banka tarafından takip olunan tüketicileri kapsıyor.
‘Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ uyarınca, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20’sinden aşağı olamıyor.
Haklarında ihtar çekilenler veya icra takibi başlatılanlar ya da kurulca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içinde sınıflandırılmış kredi kartı borcu bulunan kart hamilleri, düzenlemeden yararlanmak için belirtilen süre içinde bankalara, avukatlarına, varlık yönetim şirketlerine veya temsilcilerine yazılı olarak başvurmaları gerekiyor.
Kart sahipleri, bunu yapması durumunda, icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25’ini de kabul edilen plan çerçevesinde borçlarını ödeme hakkına sahip olacak.

Adres ve kimlik için son gün
Başta banka olmak üzere PTT, aracı kurumlar, sigorta şirketleri, noterlere, hesap sahiplerinin kimlik ve adres bilgilerini güncelleştirmeleri için tanınan süre bitiyor. Maliye Bakanlığı MASAK hazırladığı yönetmeliğe göre 1 Nisan 2008 öncesi açılan hesaplarla ilgili kimlik ve adres bilgisi güncellemesi için verilen süre  bugün doluyor. Sadece yeni değil, eski müşteriler için de kimlik ve adres teyidi gerekecek. Düzenleme uyarınca banka ve diğer yükümlüler kimlik tespiti yapamadığı ve iş ilişkisinin amacı hakkında yeterli bilgi edinemezse talep edilen işlemi yapmayacak. 
 (aa)