Kredi kartı Doğu'dan yükselir

Kredi kartı Doğu'dan yükselir
Kredi kartı Doğu'dan yükselir
Son 10 yılda borç artışında Türkiye ortalamasını katlayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri, kredi kartı borcu artışında da liderliği bırakmadı. Borç artışında en fazla yükseliş yüzde 49 ile Bingöl'de yaşanırken ili yüzde 47 ile Muş, yüzde 46 ile Mardin izledi.

RADİKAL - 2000 yılından 2011 sonuna kadar geçen 11 yıllık dönemde kredi ve mevduat artışı Türkiye ortalamasının çok üzerinde gerçekleşen Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller, son bir yılda kredi kartı borcundaki artışta da ön sıralarda yer aldı. Türkiye’de toplam bireysel kredi kart borçları Haziran 2011 ve Haziran 2012 arasında, yüzde 29 oranında artarak 63.6 milyar TL’ye ulaştı. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre. ülke genelinde 2011 Haziran ve 2012 Haziran ayları arasında kredi kart borcu azalan il bulunmazken, 75 ildeki artış oranı yüzde 25’in üzerine çıktı. Bireysel kredi kartı borcu yüzde 25’in altında artan sadece 6 il bulunuyor. Bu illerdeki artış oranı ise yüzde 20 ile yüzde 24 arasında değişiyor. BDDK verilerine göre, bireysel kredi kartı borcu artış oranının yüzde 35 ve üzerinde gerçekleştiği 18 il bulunuyor.
Yüzde 35 ve üzerinde artışın görüldüğü 18 il, ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Artışın en fazla olduğu iller ise yüzde 49 ile Bingöl, yüzde 47 ile Muş ve yüzde 46 ile Mardin olarak sıralanıyor. 2000-2011 yılları arasında da Türkiye genelinde kredi hacmi yüzde 1928 oranında artarken, bu dönemde, en hızlı kredi büyümesi yüzde 9414 ile Hakkâri’de gerçekleşti. Kredi artışında Şırnak yüzde 6811 ile ikinci, Hatay yüzde 5601 ise üçüncü, Siirt yüzde 5578 ile dördüncü, Batman yüzde 512 ile beşinci sırada yer aldı. Bu dönemde İstanbul ’daki kredi artışı yüzde 1861 oldu.

Borcu azalan yok

İstanbul, Ankara ve İzmirlilerin kredi kartı borçlarındaki artış son bir yılda aynı dönemde 7.3 milyar TL oldu. Verilere göre, üç büyük il Türkiye’deki kredi kartı borcu artışının yüzde 51’ine neden oldu. İstanbulluların kredi kartlarındaki borçlar bir yılda 5.1 milyar TL, Ankaralıların 1.3 milyar TL, İzmirlilerin ise 866 milyon TL arttı. Son bir yılda kredi kart borcu bir önceki yıla göre azalan il bulunmazken, oransal olarak en az artış yaşayan iller Antalya, Muğla, Kahramanmaraş, Samsun, Sakarya ve Afyonkarahisar oldu.
Verilerle ilgili bir değerlendirme yapan Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Adana ve Diyarbakır haricinde, bu 18 ildeki kredi kart kullanımı diğer illere kıyasla aslında oldukça düşük. Öte yandan, 2011 Haziran ve 2012 Haziran ayları arasında yüzde 35 ve üzerinde artış kaydeden bu iller, Türkiye’deki toplam kredi kartı borcu artışının yüzde 9’una neden oldu. Veriler, kart kullanımının genele yayılmış bir şekilde arttığına da işaret ediyor” dedi.Ramazan'da 34 milyar TL harcandı

Ramazan ayında kartlarla yapılan alışveriş 34 milyar TL’ye ulaşırken, bu tutar Ramazan Bayramı’nda 2.5 milyar TL düzeyinde oldu. Bayram kıyafetleri, şeker ve tatil harcamaları nedeniyle kartları en çok Arife Günü’nde kullanıldı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), tarafından açıklanan verilere göre ramazanda, marketlerde toplam 64 milyon adet işlem gerçekleşirken, çeşitli gıda alışverişleri de, 17 milyon adede yükseldi. Ramazan Bayramı’nda 3.5 milyon adet ile 425 milyon TL tutarında giyim alışverişi yapıldı ve 7 milyon işlem adediyle 470 milyon TL tutarında market alışverişi gerçekleşti. Ramazan ayında kuyumculuk sektörü harcamalarında, önceki aya göre yüzde 28, benzin ve akaryakıt alışverişlerinde ise yüzde 10 oranında azalma yaşandı. Aynı dönemde, konaklama ve seyahat acentelerinde yapılan işlem adetlerinde düşüş yaşandı.

bigPara.com