Kredi kartı faizi formüle bağlanacak

Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Kemal Özer, Merkez Bankası'nın, BDDK, Bankalar Birliği ve tüketici örgütlerinin onay vereceği bir kredi kartı faiz formülünün altyapısını hazırladığını açıkladı.

KONYA - Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Kemal Özer, Merkez Bankası'nın, BDDK, Bankalar Birliği ve tüketici örgütlerinin onay vereceği bir kredi kartı faiz formülünün altyapısını hazırladığını açıkladı. Kemal
Özer, "Son olarak kredi kartı faizi 5.75 olarak açıklandı. Devletin iç borçlanma faizi 16-17 civarındayken, kredi kartında yıllık faizin yüzde 85'e yaklaşması mantık dışı" dedi.
Faizlerin düşük olması gerektiği yolunda talepte bulunduklarını dile getiren Özer, şöyle devam etti: "Faizler konusunda birkaç gün önce Merkez Bankası başkanlığında toplantı düzenlendi. Biz, faizlerin bir formüle dayandırılarak belirlenmesini önerdik. Önerimizde, kredi kartlarının en yüksek faizinin, devlet iç borçlanma faizinin iki katından fazla olmaması yolunda bir formülün esas alınabileceğini bildirdik. Şimdi faiz formülünün altyapısını hazırlıyor. Mayıs sonuna kadar hazırlamasını bekliyoruz"
Mağdurlar için son gün
Bu arada Kredi Kartı Yasası kapsamında borçlarını taksitlendirmek isteyenler için bugünün son gün olduğu hatırlatılarak, başvuruların mesai bitimine kadar yapılması istendi.