Kredi kartı iptali kolaylaşıyor

Kredi kartı iptali kolaylaşıyor
Kredi kartı iptali kolaylaşıyor
Tüketicilerin kredi kartında iptal başvurularının bankalarca yürürlüğe konmadığına yönelik şikayetleri bitiyor. Üzerinde çalışılan düzenlemeye göre, oluşturulacak bir merkezle iptal başvurularının takibi yapılacak.

Star Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre,  ekonomi yönetimi, kredi kartı aidatlarının ardından, tüketicilerin en fazla şikayet ettiği konuların başında gelen ‘kredi kartı iptal taleplerine’ disiplin getirmek için düğmeye bastı. Kredi kartı sisteminde, ‘iptal’ talepleri için bir merkez oluşturulması ve iptal taleplerinin yerine getirilip getirilmediğinin bu merkezden kontrol edilmesi planlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, geçtiğimiz hafta kredi kartı aidatı başta olmak üzere bankaların tüketiciden 31 kalemde çeşitli adlar altında aldığı ücret ve komisyonların kaldırılması için çalışma başlattıklarını açıklamıştı. Yeni Tüketici Yasası Tasarısı Taslağı’ndaki bu çalışma dışında ayrıca kredi kartının iptal edilmesinde karşılaşılaşılan güçlüklere de yeni düzenleme geliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) koordinatörlüğünde yürütülen finans eylem planında, kredi kartlarında iptal sıkıntısı da masaya yatırıldı.

Yazılı başvuru yapılacak
Bu çerçevede, iptal başvuruları, öncelikle ‘yazılı’ olarak alınacak. Böylece banka veya tüketici arasında ‘iptal talebi geldi-gelmedi’ tartışması yaşanmayacak. İkinci olarak, iptal edilen kredi kartlarının, BDDK veya Bankalararası Kart Merkezi’nde (BKM) oluşturulacak bir sistem aracılığı ile kontrol edilmesi planlanıyor. Geliştirilecek bir programla, kredi kartı iptal talepleri anında BDDK’ya veya BKM’ye düşecek. Bu yöntemle, tüketicinin diğer bankalardan kullandığı kredi kartları da görülebilecek. Söz konusu sistem, kredi kartlarına limit getirilmesine ilişkin projenin de altyapısını oluşturacak.

BDDK’nın en fazla aldığı şikayet
BDDK en fazla şikayeti kredi kartı aidatlarından ve iptal başvurularının onaylanmamasından aldı. Bankaların, iptal talepleri ile ilgili uygulamalarını mercek altına alan BDDK uzmanları, bazı bankaların kredi kartı portföyünü düşürmemek için kredi kartı iptal başvurusunu tam olarak işleme almadığını belirledi. İptal başvurusuna rağmen söz konusu kartın işlemlerini sadece dondurduğu saptandı. Bankalar kredi kartını iptal etmek yerine sadece işleme kapatıyor. (Star)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109777810977784

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Pitbull bankaciligi ve Devlet. - kazim özkan

  Türkiye'ye devamli geldigimden bir kredi karti hesabi açmistim. Geçen yil bankanin bir hatasindan dolayi iadeli taahhütlü mektupla hesabimin kapatilmasini ve kartin iptal edilmesini istedim. Karti da imha ettim. Tüm yazismalarima ve telefonlasmamiza ragmen halen hesap açik birakiliyor. Niye hesabim kapatilmiyor diye sordugumda soruya kesinlikle cevap verilmeden "hesabinizda açik yoktur" deniliyor. Sanki Türkçe konusmuyoruz. Durum son derece sürrealist ve hukuk yoksunu. Yurt disinda avukatlik yapan bir vatandas olarak hayatimda ne böyle bir sey gördüm ne de duydum yasadigim ülkede. Gazetedeki habere göre iptal talepleri için bir merkez olusturulacakmis. Son derece bürokratik, aptalca bir proje. Medeni kanun ve Borçlar kanununu uygulayin yeter. Bir iadeli taahhütlü mektupla hesap kapatilip kart iptal edilir olur biter. Eger hükumet hükumetse kanuna küçük bir ekleme yaparak gerekli islemi yapmayan bankaya 5 - 10 bin lira ceza koyar ve bu is burada sona erer. Eger bu ülkede hukukun üstünlügü diye bir prensip varsa ... ve Devlet devletligini, Hükumet de hükumetligini biliyorsa ....

  iptalden korkar olduk - naslan1940

  şu an elimde hiç kullanmadığım iki tane kredi kartım var.ikisini de iptal ettirmek istiyorum.ama bankayı arayıp da beni çılgınlar gibi iptal etmemeye ikna etmeye çalışan görevlilerle muhatap olmamak için aylardır tutuyorum elimde öyle,ama bence bi eksiklik var.kredi kartı iptali başvurusu internet üzerinden de yapılabilmeli.yazılı başvuru bizi bankaya gitmeye zorluyo.internet bankacılığı üzerinden yapılabilmeli.

  ince ayar şart... - sedat antay

  bu olayı bizzat yaşamış biri olarak, kapattığım karta bir kaç sene sonra cüzi bir para yansıtılmış. bankaya sorduğumda ki, tabi bu işler telefon kanalı ile oluyor . ve sebat edip müşteri temsilcisine ulaşabilip kapalı karta nasıl masraf yansıyor diye sorduğumda, cevap kimle görüştünüz, tarih vs. vs. aradan epey zaman geçmiş nereden hatırlanacak? sadece kullanıma kapatılıp iptal edilmemiş olduğu çıktı. aynı kartı hala saklıyorum hemde tarih, görüştüğüm şahıs vs. vs. not edilmiş halde. ne olur olmaz burası böyle bir ülke...

  DEVLET - BANKACI BİRBİRİNDEN FARKI YOK - pispor

  görevi vatandaşı bir yolunu bulup limon gibi sıkmaktır.Banka vatandaş arası bir ticarettir bankacılık.banka sana hizmet edecek karşılığında seni limon gibi sıkmayacaksa niye hizmet versin ki. bankacılığın işi bu sayın bakan.Devlet banka ile birlikte vatandaşı soyar.Biri parasını direk alır; biride vergi olarak yine dolaylı parasını kapar.