Kredi kartı limiti gelire göre

BDDK, kredi kartlarına ilişkin yasa taslağında gelirle bağlantılı limit getirdi. Limit tek ya da birkaç kartta kullanılabilecek.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartları ile ilgili yasa taslağı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Kredi kartlarına gelirle bağlantılı limit getiriliyor. Edinilen bilgiye göre, Kredi Kartları ile ilgili yasa taslağı, pazartesi günü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e sunulacak ve kamuoyunda da tartışmaya açılacak.
Yaklaşık 50 maddeden oluşan kredi kartlarıyla ilgili yasa tasarısında, kredi kartlarına kişilerin ödeme güçlerine göre bir sınırlama getirilmesi öngörülüyor. Kişinin elde ettiği gelire göre belirlenecek olan bu limit, istenilirse tek bankadan bir kredi kartı, istenirse birkaç bankadan kredi kartı alınarak kullanılacak ama çok kredi kartı verilse de belirlenen limit kesinlikle aşılamayacak. Örneğin, kredi kartı limiti 5 bin YTL olarak belirlenen bir kişi, isterse bunu bir bankadan tek kredi kartı ile alabilecek, isterse bu limiti ayrı ayrı bankaların kredi kartlarına bölebilecek. Hazırlanan taslağın, kredi kartlarına taksitle ödeme imkânı ile ilgili herhangi bir düzenleme içermediği belirtildi.