Kredi kartına 12 taksitle işsizlik maaşı

Kredi kartına 12 taksitle işsizlik maaşı
Kredi kartına 12 taksitle işsizlik maaşı
Bankalar kredi kartı kullanan özel sektör çalışanına 'Kriz var, işsiz kalabilirsiniz' diyerek aylık ödemeyle işsizlik maaşı öneriyor.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - “Küresel kriz var. 2012 özel sektör için daha da zor bir yıl olacak. İşsizlik artacak...” Bu sözler ne bir ekonomistin ne de bir patronun. Yeni ürünleri ‘işsizlik maaşı” paketini satmaya çalışan bankalara ait.
Bankalar ‘Siz de işsiz kalabilirsiniz’ diyerek çizdiği karamsar tablo ile kredi kartı kullanıcılarına işsizlik maaşı paketi satışına asıldı.
 
Hedef, özel sektör çalışanı
Bankalar 12 ay boyunca kredi kartından kesilecek belli bir meblağ karşılığında işsiz kalınması durumunda tıpkı İşkur gibi maksimum 6 ay işsizlik maaşı garantisi vermeye başladı. Bankaların hedef kitlesi özel sektörde çalışan kredi kartı sahipleri... Banka çalışanları bu yüzden hangi işlem için ararsanız arayın ısrarlı bir şekilde “Özel sektör çalışanı mısınız?” diye soruyor. “Evet” yanıtını aldıkları anda da başlıyorlar işsizlik maaşı paketini anlatmaya... 

Ayda 12 TL’ye 331 TL aylık
Yapılan vurgu, bu yeni ürünün işsiz kalınması durumunda faturaları ödeyen sigorta paketinden farklı olduğu. Kişinin kendi kusuru ve istifası dışında işsizlik kalması halinde her ay hesaba maaş gibi bir para yatırılacağı belirtiliyor.
‘İşsizlik maaşı’ paketinde ödemeler ve yatırılacak para kişinin belgeli aylık gelirine göre değişiyor. Örneğin aylık geliriniz 3500 TL ise kredi kartınızdan 12 ay boyunca 90 TL kesiliyor. İşsiz kalındığında da banka maksimum 6 ay olmak üzere iş buluncaya kadar hesabınıza ayda 2500 TL yatırıyor.
Ayda 12 TL kesildiğinde 331 TL, 27 lira kesildiğinde ise 750 TL işsizlik maaşı hakkı kazanıyorsunuz. İşsizlik süresince ölüm olursa bağlanan maaşın 10 katı tazminat güvencesi veriliyor.
Bankaların planına göre ödemeleri yaptınız ama işsizlik maaşına hak kazanmanız için poliçe devreye girdikten sonra en az 6 ay o işyerinde çalışmanız gerekiyor.

İşkur 2.4 milyon kişiye maaş ödedi
Türkiye İş Kurumu (İşkur) Mart 2002’den beri işsizlik maaşı veriyor. Bugüne kadar 2 milyon 418 bin 212 kişiye işsizlik maaşı bağladı. Toplam 4.5 milyar TL ödeme yaptı. Kurum, Aralık 2011’de ise 174 bin 363 kişiye toplam 71 milyon 340 bin lira ödeme yaptı. En az 600 gün çalışmış sigortalılar 180 gün, 900 gün çalışmış sigortalılar 240 gün, 1080 gün çalışmış sigortalılar ise İşkur’dan 300 gün maaş alıyorlar. İşsizlik maaşı için yasal başvuru süresi de işsiz kalındıktan itibaren 30 gün.

Neden işsizlik maaşı paketi satışı başladı?
Reel sektör, 2012 yılında daha “defansif” bir sene bekliyor.
Ekonomi tahminleri aşağı çekildi.
Avrupa eksenli öngörüler olumsuz.
Ülkelerin düşen notları resesyon riskini arttırdı.
Türkiye’de işsizliğin yüzde 10,4’e çıkması bekleniyor.

bigPara.com