'Kredi kartında herkese körü körüne sahip çıkmayalım'

'Kredi kartında herkese körü körüne sahip çıkmayalım'
'Kredi kartında herkese körü körüne sahip çıkmayalım'

Özince, yeni düzenleme için ?Bundan yararlanılsın, iyi bir şey? dedi.

Borcu olanların tamamı için 'mağdur' ifadesinin doğru olmadığını belirten TBB Başkanı Özince, 'İyi niyetli olmayanlar var' dedi

ADANA - Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili, “Kredi kartı borcunu ödemeye kolaylık getirilip duruluyor. Bundan yararlanılsın, iyi bir şey” dedi.
Özince, İş Bankası tarafından yaptırılan yeni hizmet binasının açılışını yapmak üzere geldiği Adana’da, kredi kartı borçlarının ödenmesine kolaylık getirilmesinin yararlı olduğunu belirterek, borcu olanların tamamı için ‘mağdur’ ifadesinin kullanılmasını doğru bulmadığını söyledi.

‘Çok kart marifet değil’
Geçtiğimiz yıllarda kart borçlarının yapılandırılması ile ilgili düzenleme yapıldığını ve bundan yararlananların azımsanmayacak sayıda olduğunu belirten Özçince, şunları kaydetti:
“Ancak, her borçlu gelmedi. Kimi borçlunun aslında çok ciddi ihmali var, bu işin içinde. Yani borcunu ödeyemeyecek olan da kredi kartından para çekiyor, sonra bankacılık sisteminden ödemiyor. Cebine birçok kart koymak marifet değil, iyi niyetli olmayanlar da var. Herkese böyle körü körüne sahip çıkmayalım.”

‘Yoruma gerek yok’
Özince, bazı tüketici derneklerinin düzenlemeyi bankaların batık alacaklarını tahsil operasyonu olarak görmelerine tepki göstererek, “Böyle lüzumsuz yorumlara gerek yok” dedi.
“Borcunu ödemek isteyen varsa ödesin” diyen Özince, şöyle devam etti: “Bizim insanımız, böyle kanun yapsan da yapmasan da zaten ölmüş akrabasının, anne ve babasının borcunu bile ödüyor. Hiç kimsenin yorum yapmasına gerek yok. Devlet bir kanun çıkarmış, isteyen ödesin, içine sinmeyen de gelsin eski temerrüt faiziyle ödemesini yapsın reddetmeyiz. İş hukuka aksetmiyor, iş icralarda yürümüyorsa bütün vatandaşın memnun olması lazım. Bunların dışında konuşanlar politika yapıyor. Çoğunun amacı, politik hayatla ilgili... Politik hayata girmek veya onu etkilemek. Bunları bırakalım, herkes işini iyi yapsın yeter.”

‘Bizim paramız değil’
Krediyi halkın kendilerine emanet ettiği mevduatlar sayesinde verdiklerini ifade eden Özince, “Bu paraları kendi cebimizden vermiyoruz. Bu paraları şu veya bu şekilde toplarsak mevduat sahiplerine de yarın ’banka battı, pardon!’ demeyiz. Biz sonsuz para basmıyoruz. Bu paraların kimin olduğunu bütün vatandaşlar kafasına iyi koysun” dedi. Kredi kartından aidat alınması konusundaki eleştirilere de Özince, “Kredi kartı aidatı tabi ki alınmalı, niye alınmasın? Kredi kartını niye bedava vereyim? Niye bedava olacakmış?” şeklinde yanıt verdi. (dha)