Kredi kartından korkana taksit kart

Finansbank banka kartı sahiplerine taksitli alışveriş imkânı sağladı. Kişi peşin ödeyeceğine bankaya bloke ettiği tutar üzerinden faiz geliri elde edecek

İSTANBUL - Finansbank kredi kartından korkan 5 ile 7 milyon arasında olduğu tahmin edilen geniş bir kesim için taksit yapan banka kartı çıkarttı. Dünyada da bu konuda bir ilke imza attıklarını söyleyen Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Temel Güzeloğlu, “Finansbank banka kartı sahipleri alışverişlerini taksitlendirebilecek. Türkiye’de 5 ile 7 milyon arasında bir kesim kredi kartından korktuğu için veya bankalardan limit alamadığı için kart kullanmıyor. Bizim hedefimiz bir yılda bu kesimden 1 milyon kişiye taksit imkânı sağlayan banka kartı sahibi yapmak” dedi.
Finansbank Plastik Kartlardan Sorumlu Grup Yöneticisi Elçin Yanık ise, “Örneğin beyaz eşya. Peşinde alsanız, taksitli de alsanız aynı tutarı ödüyorsunuz. Ama kredi kartı olmayanlar bu taksit imkânından yararlanamıyor. İşte bizim amacımız bu kesime de taksit imkânı sağlamak. Örneğin 1200 TL’ye beyaz eşya alan kişi bu tutarı mevduata yatırırsa aylık 100 TL’lik ödemeler bu hesaptan yapılır. Hesaptaki 1200 TL faiz elde eder. 12 ayın sonunda kişi 38 TL faiz geliri elde etmiş olur” dedi.
Banka kartına kredili mevduat hesabı hakkı da sağlanacağını söyleyen Güzeloğlu, “Yani elindeki para o malı almaya yetmediği durumda kart sahibine ortalama 300 TL olması beklenen ancak kişiye göre farklı tutarlarda belirlenecek kredili mevduat hesabı da açacağız” diye konuştu. (Radikal)