Kredi kartının cazibesi taksidi

Türkiye'de kredi kartı kullanımında taksidin önemi giderek artıyor. Kredi kartı sahiplerinin kredi kartı kullanmalarının birincil nedeni yüzde 62 ile taksit olanağından yararlanmak, ikinci neden ise ödeme erteleme imkânı.

İSTANBUL - Türkiye'de kredi kartı kullanımında taksidin önemi giderek artıyor. Kredi kartı sahiplerinin kredi kartı kullanmalarının birincil nedeni yüzde 62 ile taksit olanağından yararlanmak, ikinci neden ise ödeme erteleme imkânı. Bu oran Aralık 2004'te yapılan araştırmada yüzde 57 olarak belirlenmişti.
MasterCard Türkiye'nin, 6 ayda bir gerçekleştirdiği Masterindex araştırması sonuçlarına göre, kredi kartının sunduğu en önemli avantaj indirim ve taksit. Bunu para puan kazanma izliyor. Kart sahiplerine en az avantajlı gelen ise uçuş mili kazanmak. Araştırmaya katılan kredi kartı sahiplerinin yüzde 64'ü kredi kartının kendilerini güvende hissetmelerini sağladığını belirtti. Araştırmaya göre kredi kartı sahipleri ortalama harcamalarının yüzde 40'ını kredi kartı ile yapıyor.