Kredi küçük geçim büyük

Diyarbakır'daki Türkiye Grameen Mikrokredi Proje Ofisi'nin kredisiyle iş kuran Nebahat Ataş ve Menfaat Kara, en başarılı girişimci seçildi. Ataş dondurmacılık, Kara ise tekstilcilik yapıyor.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, Mikrokredi Projesi sayesinde kendi işini kuran iki kadın en başarılı girişimci seçildi. Bundan iki yıl önce Diyarbakır'da işsizliğin azaltılmasına yönelik geliştirilen ve ihtiyaç sahiplerine kefilsiz, senetsiz küçük krediler açarak onları kendi paralarını kazanır hale getirmeyi hedefleyen Mikrokredi Projesi, Diyarbakırlı kadınlardan büyük ilgi görüyor.
Diyarbakır'daki Türkiye Grameen Mikrokredi Proje Ofisi'nde, altı kadınla başlayan projede bugüne kadar Diyarbakır merkez ve ilçelerden toplam 1900 kadına 1 milyon 300 bin YTL kredi verilerek kendi işlerini kurmaları sağlandı. Bu kadınlardan Nebahat Ataş ve Menfaat Kara, aldıkları kredilerle kendi işlerini kurarak düzenli gelir elde etme, işlerini büyütmeleri ve düzenli geri ödeme yapmaları nedeniyle en başarılı girimci seçildi. Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, başarılı girişimci seçilen Nebahat Ataş ve Menfaat Kara'yı işyerinde ziyaret etti.
Yedi çocuk annesi Nebahat Ataş (38), yaklaşık iki yıl önce 500 milyon lira kredi alarak eşine ait eski dondurma makinesini tamir ettirdiğini belirterek, şunları söyledi:
"Aldığım krediyi haftada 15 milyon lira olarak geri ödedim. Ardından 250, sonra da 800 milyon lira daha kredi alarak dondurma yapımı ve muhafazası için malzemeler alarak işimi büyüttüm. İmal ettiğim dondurmayı küçük işyerimde mahalleli çocuklara satıyorum. Bu yüzden adım dondurmacı teyzeye çıktı. Yaptığım dondurmayı eşim de el arabasına koyarak civar mahallelerde satıyor. İşimi büyütmek istiyorum."
Komşulardan Mikrokredi Projesi'ni duyarak 500 milyon lira kredi aldığını ifade eden Menfaat Kara, "Bununla hemen kumaş aldım. Haftada 13-15 milyon lira arasında ödeme yapıyordum. Günde 20-30 parça çocuk tişörtü üretiyordum. Kumaş bitince tekrar alıyordum. Sonra daha fazla kredi alarak makine sayımı dörde çıkardım. Şimdi işsiz olan eşim ve iki oğlumla birlikte atölyemizde çalışıyoruz. Günde yaklaşık 100-150 parça mal çıkarabiliyoruz. İşimi daha da büyütmek istiyorum" dedi.