'Kredi kullanıp borçlarını ödesinler'

Botaş Genel Müdürvekili Saltuk Düzyol, satıcı ülkelere yükümlülüklerini yerine getirmek için Botaş nasıl kredi kullanıyorsa, borçlu şirketlerin de kendilerine dönük yükümlülükleri için gerekirse kredi kullanmaları gerektiğini söyledi.

ANKARA - Botaş Genel Müdürvekili Saltuk Düzyol, satıcı ülkelere yükümlülüklerini yerine getirmek için Botaş nasıl kredi kullanıyorsa, borçlu şirketlerin de kendilerine dönük yükümlülükleri için gerekirse kredi kullanmaları gerektiğini söyledi.
Düzyol, alacakların tahsilinin kolaylaşması için öncelikle kurumun Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu'na tabi olması gerektiğini ifade etti. Botaş'ın sattığı doğal gazın bir kamu malı olarak kabul edildiğini ve kurumun alacaklarının da amme alacağına girdiğini anlatan Düzyol, mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle kurumun yurt geneline yayılmış bir tahsil dairesi bulunduramadığını, haciz komisyonu oluşturabilmesinin de mümkün olmadığını kaydetti.
'Gazı kesemeyiz'
Botaş'ın alacaklarını tahsil konusuna çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Düzyol, şöyle dedi: "Mevzuattaki eksiklikler giderilmediği sürece bu tahsilatın artırılması, hızlandırılması mümkün gözükmüyor. Botaş'ın alacaklı şekilde bulunduğu kamu şirketlerinden bir tanesi Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ). Türkiye'de üretilen elektriğin aşağı yukarı yüzde 42'si doğalgaza dönük, bu nedenle bu şirketin gazı kesmeniz mümkün değil. Diğer borçlu kurumlardan biri de EGO. EGO tüketicilerden alacağında ön
ödemeli sistem kullanıyor. Ön ödemeli sistemde de tüketiciler parasını peşin ödüyorlar, dolayısıyla EGO'nun gazını kesmemiz, bir taraftan üzerine düşen görevi yapmış olan nihai tüketiciyi cezalandırmak anlamına geliyor. Bu çözüm hakkaniyetli olmadığı için bunu da yapmayız."
Botaş'a borçlarından dolayı açılan bir mahkeme çerçevesinde EGO'ya geçen ay haciz işlemi başlatıldığını hatırlatan Düzyol, mahkeme süreçlerinin oldukça uzun sürdüğünü, uzun bir süreçten sonra ancak haciz kararı aldırabildiklerine dikkat çekti.
'Fedakârlık yapıyoruz'
Botaş'ın doğalgaz fiyatı konusunda ciddi fedakârlık yaptığını vurgulayan Düzyol, son 2,5 senede petrol fiyatlarında yüzde 100-120'lerin üzerinde artış olmasına karşın, doğalgaza yüzde 70 düzeyinde zam yapıldığını söyledi. Bir kamu kuruluşu olan Botaş'ın makroekonomik hedeflerde ciddi bir sapmaya neden olabilecek fiyat ayarlamaları yapmasının mümkün olmayacağını da vurgulayan Saltuk Düzyol, "Yoksa ben tamamen ticari bir işletme gibi davransam, her ay belli oranda zam yaparım, ona göre finansman temini sağlayamaya çalışırım, ama biz böyle çalışmıyoruz" diye konuştu.