Kredi riskinde yeşil hat

Kredi riskinde yeşil hat
Kredi riskinde yeşil hat
Türkiye'nin Kredi Risk Haritası'nı çıkaran D&B Türkiye'ye göre kredi riskleri 2012'de yüzde 1 iyileşti. Araştırmaya göre en riskli sektör perakende, en riskli bölge Doğu Karadeniz

Türkiye genelinin kredi riski 2012’nin ilk çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 1 oranında iyileşti. Dun&Bradstreet Bilgi ve Danışmanlık AŞ’nin (D&B Türkiye) hazırladığı Türkiye Kredi Risk Haritası’na göre geçen senenin birinci çeyreğinden itibaren toplam 12 ekonomik bölgenin 7’sinde kredi risk endeksi bin puanın altındayken bu rakam şimdi 3 bölgeye geriledi.

Raporun sonuçlarını değerlendiren D&B Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selim Seval verilerin Türkiye genelinde ekonominin kalbini attıran şirketlerin taşıdıkları kredi risklerinin önemli ölçüde azaldığını gösterdiğini ifade etti. “Kredi Risk Endeksi 1.000’in altında olan sadece Batı Marmara (998), Doğu Karadeniz (916) ve Ortadoğu Anadolu (965) kaldı. Bu eğilim bir sonraki çeyrekte de devam ederse, tahminimize göre Batı Marmara da yeşil bölgeler safına geçebilecek. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 10’luk bir iyileşme söz konusu aslında. Ama bu iyileşme bölgeyi yeşertmeye yeterli olmamış. Risk azalışında ikinci sırada yüzde 8 ile Kuzeydoğu Anadolu yer alıyor” diyen Seval bu iyileşme ile bölgelerin yeşiller safına katıldığına dikkat çekti.

2012’nin ilk çeyreğine ait D&B Türkiye Kredi Risk Haritası’nda en yüksek riskli iller Batman, Şanlıurfa ve Trabzon oldu. Seval bu illere dönük olarak “Önerimiz bu illerimizde yer alan şirketlerimizin bilgi paylaşımı konusunda daha şeffaf olmaları, ödeme vadelerine hassasiyetle uymaları ve kredi değerliliklerine önem vermeleridir. Kredi değerliliği yüksek şirketler daha düşük satın alma ve finansman maliyetlerine sahip olacaklardır” dedi. 2012’nin ilk çeyreğine ait D&B Türkiye Kredi Risk Haritası’nda en düşük riskli iller Karaman, Kayseri ve Hatay oldu. Bölgesel olarak ise , yılın ilk çeyreğinde, Doğu Karadeniz’in en riskli, Orta Anadolu’nun ise en az riskli şirketleri kapsayan bölgeler olduğunu görüldü.

En riskli perakende
Araştırmaya sektörel olarak bakıldığında ise perakende ticaret yine en riskli sektör oldu. Bu veriyi değerlendiren Selim Seval “Burada dikkat edilmesi gereken, perakende ticaret ve üretim sektörlerinin çok geniş faaliyet yelpazelerini kapsıyor olmalarıdır. Bu iki sektörün alt açılımlarının incelenmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

Şirketler hangi sektörden?
D&B Türkiye’nin araştırmasında 2012’nin ilk çeyreğinde çalışma kapsamında yer alan 12 bin 663 adet şirketin yüzde 40’ı üretim sektöründen, yüzde 35’i toptan ticaret sektöründen ve yüzde 7’si perakende sektöründen. Yüzde 52 ile İstanbul Bölgesi en fazla şirketi, yüzde 0,5 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi en az şirketi barındırıyor. Ciro büyüklüklerine bakıldığında, 3 milyon TL–30 milyon TL ciro aralığına sahip şirketlerin çalışma kapsamındaki oranı yüzde 45, 25 kişiye kadar çalışanı olan şirketlerin oranı ise yüzde 43.(radikal)

bigPara.com