'Kredi verenin kârlılığı sürer'

Finansbank'ın 2004 yılı net kârını yüzde 8 artırarak 191.6 milyon YTL'ye ulaştığını açıklayan genel müdür Sinan Şahinbaş, bilanço içinde Hazine bonosu ağırlıklı yapıdan kredi ağırlıklı...

İSTANBUL - Finansbank'ın 2004 yılı net kârını yüzde 8 artırarak 191.6 milyon YTL'ye ulaştığını açıklayan genel müdür Sinan Şahinbaş, bilanço içinde Hazine bonosu ağırlıklı yapıdan kredi ağırlıklı yapıya geçtiklerini ifade ederek "Bono getirilerinin azalmasıyla, bankacılık kredilere doğru yönelmeye başladı. Bu dönüşümü gerçekleştiren bankalar kârlılığını sürdürecek" dedi.
Finansbank'ın 2004 yılı konsolide olmayan bilançosunu açıklayan Sinan Şahinbaş, bankanın bilançosunda Hazine bonosundan kredilere, kredilerde ise kurumsaldan bireysele doğru bir değişim olduğunu belirtti. Bankanın aktifleri içinde menkul değerler cüzdanı payının yüzde 29'dan 2004 sonunda yüzde 15'e gerilediğini, buna karşılık kredilerin payının yüzde 46'dan yüzde 60'a yükseldiğini ifade eden Şahinbaş, sürdürülebilir kârlılığın önemine dikkat çekti.
Şahinbaş, 2004 yılında şube sayısını 170'e, çalışan sayısını 5 bin 469'a çıkaran Finansbank'ın bu yıl 40 yeni şube daha açmayı planladığını, bu nedenle geçen yıl 1523'le en fazla personel alan banka olduklarını anlattı.
'Yabancı ortaklık yok'
Şahinbaş, bir soru üzerine yabancı ortak düşünmediklerini belirterek, "Bankanın bugün pazar payına, piyasa değerine baktığımızda iyi ki düşünmemişiz diyoruz" dedi. Şahinbaş, kredi kartına taksitle ilgili bir soru üzerine de, yeni bir uygulamanın önümüzdeki günlerde gündeme geleceğini, Bankalar Birliği ile görüşüldükten sonra her bankanın kendi başına karar vereceğini söyledi. Şahinbaş "BDDK'nın da konuya ilişkin bir çalışması bulunuyor" dedi.
Finansbank'ın yüzde 7.5'lik pazar payıyla belli bir yere geldiğini ve yeni düzenlemelerden etkilenmeyeceğini dile getiren Şahinbaş, "Bu kadar taksit fazla değil mi? diye sorarsanız, bence de fazla. Belli düzenlemelerin gelmesi şart" diye konuştu. Sinan Şahinbaş, ilk önlemlerin ise gıdaya gelebileceğini söyledi.