'Krediler azaldı ama ölmedi'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bireysel kredilerin azaldığını ancak ölmediğini belirterek, "Ağustosta yeni modellerin gelmesiyle taşıt kredilerinde canlanma bekliyoruz.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bireysel kredilerin azaldığını ancak ölmediğini belirterek, "Ağustosta yeni modellerin gelmesiyle taşıt kredilerinde canlanma bekliyoruz. Ev fiyatları düşerse orada da canlanma olabilir" dedi. Özen, "Talebin çok arttığı bir piyasada faizleri çok fazla indirdik. Bankacılık sektörü olarak bu özeleştiriyi yapmamız gerekir" değerlendirmesinde de bulundu. Garanti Bankası'nın küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) yönelik yeniliklerinin tanıtıldığı toplantıya Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere katıldı.
'Konut kredisi yarıya indi'
Toplantıda soruları da yanıtlayan Karadere, piyasadaki dalgalanmanın neticesinde artan kredi faizlerinin 2007'nin başından önce düşüş eğilimi göstermeyeceğini söyledi. Yıl sonuna kadar enflasyonda düşüş beklemediklerini belirten Karadere şöyle konuştu: "Enflasyon düşmeyince kredi faizleri de düşmeyecektir. Daha yukarıya çıkmayacağını ümit ediyorum. Konut kredisi talebi faizlerden olumsuz etkilendi. İhtiyaç kredileri ise eskiye göre neredeyse aynı. Hazirandan bu yana konut kredilerinde tempomuz neredeyse yarı yarıya düştü." Genel Müdür Yardımcısı Karadere, konut kredilerine olan talebin düşmesine paralel olarak önümüzdeki dönem konut fiyatlarının gerileyebileceğini vurguladı.
Halkbank'la ilgileniyor
Bir soru üzerine Özen, Halk bank özelleştirmesiyle ilgilendiklerini, ancak stratejinin netleşmesi gerektiğini belirtip, "Kontrolü alabileceğimiz blok satış durumunda ilgilenebiliriz" dedi.
'Büyüme yüzde 4.4 olur'
KOBİ'lerin Türkiye'deki toplam işletmelere oranının yüzde 99.8 düzeyinde olduğunu belirten Ergun Özen, "Kredilerin yüzde 22'sini KOBİ'lere kullandırdık. Ancak KOBİ'lerde gaza basacağız. Yıl sonuna kadar kredilerimizin yüzde 30'unu KOBİ'lere kullandıracağız" diye konuştu.
Piyasalardaki dalgalanmayla birlikte kredilerdeki düşüşün kaçınılmaz olduğunu aktaran Özen, "Türkiye en kötümser beklentiyle yüzde 3 büyüyecek. Biz de yüzde 4.4 bekliyoruz. Büyüme kredi demektir" ifadesini kullandı.
Özen, son iki ayda Türk Lirası'nın değer kaybı nedeniyle kâr beklentilerini revize etmediklerini açıkladı. Kredi geri ödemelerinde en ufak bir bozulma olmadığını söyleyen Özen, vadesi gelmiş faiz ödemelerinde tahsilat oranının son iki ayda yüzde 99.7 olduğunu vurguladı. Ergun Özen, 2008 yılında uygulanmaya başlayacak Basel II standartlarının KOBİ'ler için tehdit değil bir fırsat olduğunu aktardı.
Garanti 1100 kişilik KOBİ ekibi kurdu
Nafiz Karadere bugüne kadar KOBİ'lere 1.5 milyar dolarlık kredi kullandırdıklarını açıkladı. KOBİ'lere 1100 kişilik özel bir ekip ve alternatif kanallarla ulaştıklarını açıklayan Karadere, yeniliklere ilişkin şunları söyledi:
"Üç yeniliği hayata geçirdik. KOBİ'lerin ihtiyacına uygun www.kobigaranti.com isimli internet portalini kurduk. Bu sitede pazarlamadan insan kaynaklarına, finanstan mevzuata kadar KOBİ'lerin ihtiyacı bilgiler var. Ayrıca 444 56 24 numaralı Danışma Hattı ile KOBİ'ler uzman portföy yöneticilerine her türlü konuda danışabiliyor. Son olarak www.kobigaranti.com isimli sitemizde 'Kobilirkişi' diye bir arama motoru oluşturduk. Bu motorla işletmeler kendileri için en uygun hizmeti üç adımda buluyor. Şubeye gittiklerinde, istediği ürünü adıyla belirtebiliyor."