Krediyi tüketici kullandı

Kredilerin yaklaşık üçte biri tüketicilere gitti. Bankaların nisan sonu itibarıyla 119 milyar YTL olan toplam kredilerinin, 33.9 milyar YTL'lik bölümünü tüketici kredileri ve kredi kartları oluşturdu.

ANKARA - Kredilerin yaklaşık üçte biri tüketicilere gitti. Bankaların nisan sonu itibarıyla 119 milyar YTL olan toplam kredilerinin, 33.9 milyar YTL'lik bölümünü tüketici kredileri ve kredi kartları oluşturdu. Daha sonra 8.9 milyar YTL'yle tekstil, 6.8 milyar YTL'yle ticaret sektörü geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre, bankacılık sektörü nisan sonuna kadar olan dönemde 119 milyar YTL'lik kredi kullandırdı. Bu kredilerin 6 milyar 7 milyon YTL'lik bölümü tahsil edilemediği için batık duruma geldi.
İş Bankası Akbank'ı geçti
Öte yandan başta tüketici kredileri olmak üzere kredi pazarlamada yoğun bir rekabet dönemi başlayan bankacılık sektöründe İş Bankası, burun farkıyla da olsa Akbank'ı geride bırakarak en fazla kredi kullandıran banka unvanına sahip oldu.
İş Bankası geçen yıl sonunda 12 milyar 451 milyon YTL olan toplam kredilerini 13 milyar 894 milyon YTL'ye çıkardı. 2004 sonuna kadar Türkiye'nin en fazla kredi kullandıran bankası olan Akbank'ın kredileri ise bu dönemde 12 milyar 939 milyondan 13 milyar 873 milyon YTL'ye çıktı. Bu nedenle İş Bankası en fazla kredi kullandıran birinci banka olurken Akbank ikinciliğe indi.