Kârı yok ama buğdayı çok

Hububatta 'gerçekçi' fiyat politikası uygulamaya her yıl biraz daha yaklaşan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bilançosunu da daha 'gerçekçi' hale getirdi.

ANKARA - Hububatta 'gerçekçi' fiyat politikası uygulamaya her yıl biraz daha yaklaşan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bilançosunu da daha 'gerçekçi' hale getirdi.
Ödenmiş sermayesi toplamı 961 milyon YTL olan, geçen yıl 5.6 milyon tonla son yılların en yüksek düzeyinde hububat alımı yapıp üreticiye 1 milyar 703 milyon YTL ödeyen TMO geçen yılı, sadece '4 milyon 661 bin 819 YTL' dönem kârıyla kapattı. TMO'nun, vergi ve diğer yasal yükümlülüklerini yerine getirmesinden sonra net kârı sadece 147 bin 371 YTL olarak açıklandı.
TMO'nun 2004 dönem kârı 40 milyon 56 bin 998 YTL, net kârı ise 25 milyon 122.3 bin YTL olmuştu.
Alım fiyatların her yıl uluslararası piyasa fiyatlarına biraz daha yaklaştırmasına karşın TMO, yine de geçen yıl uluslararası piyasa fiyatlarının 110 dolar üstünde fiyatla alım yapmak zorunda kaldı. Aldığı ürünün büyük bölümünü de iç piyasada fiyatların düşmemesi için ihraç etmek durumunda bulunan TMO'nun, alım fiyatının altında yaptığı bu satışlar nedeniyle önemli miktarda görev zararı oluştu. TMO Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Yıldız, AB'ye uyuma paralel olarak bir müdahale kurumu olan TMO'nun asıl hedefinin kår olmadığını vurgularken şöyle dedi:
"Amaç kâr olsa, stokçu tüccar gibi çok yüksek kârlar edebilirdik. Ama amaç müdahale görevini yerine getirmek. Türkiye'de buğday üretiminde bir fazlalık var. Bu nedenle TMO, piyasadan çektiği bu fazlalığı, içeride fiyatların düşmesini engellemek için yurtdışına ihraç etti.
Bu satış uluslararası fiyatlardan yapıldığı için önemli görev zararları oluştu. Önceki yıllarda, TMO'nun alım fiyatı ile satış fiyatı arasında çok ciddi farklar vardı. Ancak piyasa koşulları bu duruma uymadığından dolayı sezonda satılamayan ürünü daha sonra çok düşük fiyatlarla satmak zorunda kalıyorduk. Şimdi, hem alımda hem de satışta mümkün olan en gerçekçi fiyatları uygulamaya çalışıyoruz."