Kristal Elma'yı basın aldı

Türkiye'de reklamın Oscarı, olarak bilinen 'Kristal Elma'lar önceki akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Doğan Yayın Holding'in de sponsorları arasında bulunduğu Kristal Elma yarışmasında büyük ödülleri basın dalında...

İSTANBUL - Türkiye'de reklamın Oscarı, olarak bilinen 'Kristal Elma'lar önceki akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Doğan Yayın Holding'in de sponsorları arasında bulunduğu Kristal Elma yarışmasında büyük ödülleri basın dalında Consept Reklamevi Tariş Zeytinyağı çalışması ile, TV dalında Medina Turgul Trabzonspor'un halka arzı için hazırlanan 'Fatih Tekke' reklamıyla ve kampanya dalında ise Ogilvy&Mather Ford UEFA CL futbol jenerikleriyle aldı.
1989 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 17'ncisi dağıtılan Kristal Elma yarışmasında bu yıl birçok dalda ödüle layık eser bulunamadı. Okan Bayülgen'in sunuculuğunu yaptığı yarışmaya bu yıl 950 eser katıldı. En yoğun katılım basın dalında 46 başvuru ile otomotiv ve kurumsal imaj kategorilerinde yaşandı. Başvuru yapılmayan tek kategori ise televizyon dalında 'hobi-oyuncak spor araç ve gereçleri-kırtasiye' oldu.
Doğan Grubu'na ödül
Yarışmaya bu yıl 32'si Reklamcılar Derneği üyesi 64 reklam ajansı, iki internet şirketi, 11 reklam filmi yönetmeni, beş reklam müziği bestecisi ve dört fotoğraf sanatçısı katıldı. Ödül töreni CNN Türk'ten canlı yayımlandı. Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki törende konuşan Reklamcılar Derneği Başkanı Jeffi Medina, "Reklam değeri yüksekti ama bazı kategorilerde ödül çıkmadı. Reklamlarımız gelişmiş ekonomilerde üretilen çalışmalarla boy ölçüşecek seviyede. Ama bizde istikrar ve devamlılık firesi var. Hâlâ günü kurtarıyoruz. Günü kurtarmakta usta ülkelerden olduk. Günü kurtaran kampanyalarla değil, uzun vadede marka değeri oluşturan kampanyalar üretmemiz lazım" dedi.
Kristal Elma yarışmasında Doğan Grubu reklamlarına ise dört ödül birden geldi. Medya ve yayın dalında Movida Plus MAP Reklamevi tarafından hazırlanan Radikal reklamı ve Piramit tarafından hazırlanan Milliyet imaj reklamı başarı ödülü aldı. Hürriyet gazetesi ise Rafineri tarafından hazırlanan ve aile içi şiddeti konu alan reklamıyla sosyal sorumluluk alanında 'Kristal Elma'nın sahibi olurken, Rafineri tarafından hazırlanan emlak gazetesi reklamı da başarı ödülüne layık görüldü.
Bu yıl ödül alan ajanslar ve ödüllü çalışmaları şunlar:
Basın dalında Consept: Tariş Zeytinyağı, Alice BBDO: Doritos Dippas, RPM/Radar: Okey 'Alo Okey', Alice BBDO: Miele çamaşır makinesi, Atlantis Ajansı: İstikbal 'Sevgililer Günü', Rafineri: Sony Wolkman, Rafineri: T-box tişört ve çakmak, TBWA/İstanbul: BMW motorsiklet, Rafineri: Lassa yol yardımı, Rafineri: Dinamo 103.8 'House', Y&R/Reklamevi: Burger King 'Martı', Ogilvy&Mather: WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı, RPM/Radar: Okey 'Geçmiş sevgililer günü', Markom-Leo Burnett: Özel Medikano Hospital çalışmalarıyla ödül kazandı.
TV dalında da Alice BBDO: Doritos Alaturca 'Veda', Pars/ McCannErickson: Arko tıraş köpüğü, Medina Turgul DDB: Trabzonspor halka arz, TBWA/ İstanbul: Beko Difuzyon serisi, İlancılık: Esenmat, TBWA İstanbul: Beko PC, Ogilvy&Mather: Ford Transit 'Gerçek Kahraman', Medina Turgul DDB: Remix Yemek Kitabı, TBWA/İstanbul: Resfest Dijital Film Festivali, Rafineri: Hürriyet 'Aile içi şiddet', Ogilvy&Mather: Ford reklamıyla ödül aldı.