Kriz 2015 yılına kadar sürecek

Kriz 2015 yılına kadar sürecek
Kriz 2015 yılına kadar sürecek

Renault Genel Müdürü Tavares yerli otomobil konusunda talebe cevap verebileceklerini söyledi.

Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

PARİS - Otomotivciler, Avrupa’daki ekonomik krizin 2015’e kadar süreceğini öngörüyor. Önceki gün açılan Paris Otomobil Fuarı’nı bu yıl şova değil gerçeklere dayanan bir fuar olarak değerlendiren Peugeot Automobiles Genel Müdürü Maxime Picat, sert bir krizle karşı karşıya olduklarını ve şirket olarak zor bir dönemden geçtiklerini söyledi. 38 yaşında şirketin tepe yöneticisi olan Picat, krizin 2015’e kadar süreceğini belirterek, “Ancak otomotiv sektörü olarak iyi bildiğimiz bir konu var. Otomobil her zaman bir tutku, heyecan nesnesi olacak. Müşterileri araçlarımızla her zaman cezb etmemiz gerekiyor. Krizin sertliğine bağlı olarak birtakım kararlar almak zorunda kaldık. Aldığımız kararların sonuçlarına da katlanıyoruz. Ama yine de çok umutluyuz” dedi. 

Yerli otoda ilerleme yok 
Avrupa’daki krizin 3-5 yıl daha sürebileceğini söyleyen Renault Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares, şirketlerin şu sıralar genellikle gelişmekte olan ülkelere yatırım yaptığını Renault’nun Türkiye ’nin yanı sıra Brezilya, Rusya, Hindistan gibi ülkelerdeki başarılarla varlığını güçlendirdiğini kaydetti. Fuarın en güçlü modellerinden biri olan ve Bursa’da üretilen Clio 4’le ilgili çok önemli tepkiler aldıklarını söyleyen Tavares, Renault’nun Türkiye ve dünya pazarlarındaki gücünü B ve C segmentinin oluşturduğunu dile getirdi. Tavares, yerli otomobil konusunda ise “Yerli otomobil konusunda Renault’nun niyeti hiç değişmedi.Türkiye’de endüstrinin çok önemli bir oyuncusu olmaya devam edeceğiz. Yerli oto konusunda bir ilerleme yok şu anda sanırım” diye konuştu.
Citroen Automobiles Genel Müdürü Frederic Banzet, uluslararası gelişim konusunda önemli adımlar attıklarını kaydetti. Fuarda tanıtılan yeni C sınıfı sedan modeli C-Elysee’in Citroen’in gelecekteki en önemli global modeli olacağını anlatan Banzet, dünyada geçen yıl satılan her üç modelden birinin sedan olduğunu söyledi. Citroen kriz dönemini Avrupa dışı pazarlara ağırlık vererek geçirecek.

bigPara.com