'Kriz 60 milyon kişiyi yoksulluğa itti'

'Kriz 60 milyon kişiyi yoksulluğa itti'
'Kriz 60 milyon kişiyi yoksulluğa itti'

Zoellick, hükümetleri altyapı ve eğitime yatırım yapmaya çağırdı.

MEXICO CITY - Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, küresel ekonomik krizin 60 milyon kişiyi yoksulluğa ittiğini söyledi. Zoellick, yaptığı açıklamada, dünya ekonomisinin toparlanmaya başladığını, ancak hâlâ kırılganlıklar olduğunu belirtti. Zoellick, 2008-2009 yıllarında ekonomik kriz sırasında, 10 milyonu Latin Amerika’da olmak üzere 60 milyon kişinin yoksulluğa itildiğinin hesaplandığını kaydetti.

Afrika ’da büyük sorun’
Meksika Maliye Bakanı Ernesto Cordero da, bu yeni yoksulların en az 5.8 milyonunun Meksika’da yaşadığını ifade etti. Meksika, yoksulluğu, günde 2.85 dolardan daha az parayla yaşayanlar olarak tanımlıyor.
Yoksulluğu azaltmak için önemli gelişmeler yaşandığını, ancak bu gelişmelerin daha çok Çin, Hindistan, Meksika ve Brezilya ağırlıklı olduğunu vurgulayan Robert Zoellick, özellikle Sahra Altı Afrikası’nda yoksulluğun hâlâ temel sorun olduğunu vurguladı.
Zoellick, hükümetlere, maliyetleri düşürme, yatırımlar ve ihracat önündeki engelleri kaldırma, altyapı ve eğitime yatırım yapmaya odaklanmaları çağrısında bulundu.

11 milyon sınırın altında
TÜİK’in ‘2008 Yoksulluk Çalışması Sonuçları’ ise Türkiye’de fertlerin yaklaşık yüzde 0.54’ü yani 374 bin kişinin sadece gıda harcamalarını içeren açlık sınırının, yüzde 17.11’i yani 11 milyon 933 bin kişinin gıda ve gıda dışı harcamaları içeren yoksulluk sınırının altında yaşadığını gösteriyor.
Kişi başı günlük harcaması, satınalma gücü paritesine göre 1 doların altında kalan fert bulunmuyor. Buna karşın satınalma gücü paritesine göre kişi başı günlük 2.15 dolar olarak tanımlanan yoksulluk sınırı altında bulunan fert oranı yüzde 0.47. Yoksulluk sınırı 4.3 dolar olduğunda yoksul fert oranı ise yüzde 6.83 olarak tahmin ediliyor. 

Türkiye’de düşüş var
2007 yılında yüzde 0.48 olarak tahmin edilen açlık sınırının altında yaşayan fert oranı, 2008 yılında yüzde 0.54’e yükselirken, yoksul fert oranı ise yüzde 17.79’dan yüzde 17.11’e geriledi. (Radikal, aa)


    ETİKETLER:

    Afrika