Kriz, Amerikalıları sokaklara döktü

Kriz, Amerikalıları sokaklara döktü
Kriz, Amerikalıları sokaklara döktü

Yoğun yağmur altında gerçekleştirilen protesto gösterilerine çeşitli eyaletlerden yüzlerce kişi katıldı. FOTOĞRAF: REUTERS

Hükümetin batık bankaları kurtarma operasyonuna karşı protesto gösterisi düzenleyen yüzlerce ABD'li Obama'ya 'Bankaları değil işini yitirenleri kurtar' çağrısında bulundu

NEW YORK- Hükümetin batık banka ve şirketleri kurtarma operasyonuna karşı çıkan Amerikalılar New York’ta sokaklara döküldü. Wall Street’te protesto gösterisi düzenleyen göstericilerden bazıları tutuklandı.
Amerikan ‘finans dünyasının kalbinin attığı yer’ olmasının yanı sıra, dalga dalga tüm dünyayı saran global finansal krizin ilk patlak verdiği yer de olan Wall Street’te toplanan yüzlerce Amerikalı, Başkan Barack Obama’ya “Banka ve otomotiv şirketlerini değil, kriz yüzünden evini ve işini yitiren insanları kurtar” çağrısında bulundu.
Aralıklarla bastıran yoğun yağmura aldırmaksızın süren gösteride ‘Amerikan rüyasının sonu’ yazılı pankartlar dikkat çekti. 

AIG önünde protesto
Göstericiler, krizin ilk patlak verdiği ve devletten aldığı 170 milyar dolar destekle ayakta kalmaya çalışırken yöneticilerine 165 milyon dolar ikramiye ödeyen,  sigorta devi AIG’in binasının önünde, ‘Krizden kurtarma, hapse yolla’ sloganı atarak tepkilerini dile getirdi. Göstericilerin benzer tepkisi, Bank Of Amerika merkezi önünde de sürerken, Wall Street çalışanları, protestocuları pencere ve kapı önlerinden izledi. (dha)