Kriz, 'arkadaşlık siteleri'ne yaradı, internetten sevgili talebi patladı

Kriz, 'arkadaşlık siteleri'ne yaradı, internetten sevgili talebi patladı
Kriz, 'arkadaşlık siteleri'ne yaradı, internetten sevgili talebi patladı

Arkadaşlık siteleri sayesinde evlenenlerin sayısı hızla artıyor. Eskiden internette tanıştıklarını gizleyenler şimdi açıkça söylüyor.

İnternet üzerinden sevgili bulma trendi, global ekonomik krizle birlikte tüm dünyada artmaya başladı. Artık evinde daha fazla zaman geçirmeye başlayan Türk insanının da, bu sitelere olan talebi son altı ayda yüzde 15 arttı
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - 1990’ların ortalarında ilk ortaya çıktığında çaresiz insanların başvurduğu bir yöntem olarak damgalanan ilişki ve arkadaşlık siteleri, bugünlerde altın çağını yaşıyor. Krizle birlikte, evde daha fazla vakit geçirmeye başlayan insanların, internetten sevgili ya da arkadaş bulabilecekleri sitelere talebinin arttığı belirtiliyor.
2000 yılında kurulan Türkiye’nin ilk internet üzerinden ‘arkadaş bulma’ sitesi siberalem.com’un Direktörü Ayşe Gözde Ekmekçi, son aylarda siberalem.com’un trafiğinde belirgin bir değişiklik olduğunu belirterek, ekim ayından bu yana talepte yüzde 15’lik bir artış olduğunu söyledi. 

Para da harcanmıyor
Kriz nedeniyle insanların para harcamamak için evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başladıklarını anlatan Ekmekçi, “Birileriyle tanışmak için girebilecekleri ortamlarda harcayacakları paranın çok daha azıyla arkadaşlık sitelerinde vakit geçirebiliyorlar. Bu trend son dönemde sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada artış gösterdi” dedi.
Siberalem.com’un 1 milyonu aktif toplam 12 milyon üyesiyle Türkiye’nin en büyük arkadaşlık sitesi olduğunu savunan Ekmekçi, krizin buluşma ve arkadaşlık siteleri üzerine etkileri hakkındaki gözlemlerini şöyle anlattı:
“İnsanlar artık arkadaşlık sitelerinin başında daha fazla vakit geçiyor. Bu sitelerde, para harcamadan bir sürü insanla tanışmak mümkün. İnternette tanışmak, diğer tanışma ortamlarına göre -hız bakımından- ilişkiye 3-0 önde başlamak anlamına geliyor.” Arkadaşlık sitelerinin hem dünyada hem de Türkiye’de hızlı büyüyen bir pazar olduğunu belirten Ayşe Gözde Ekmekçi, 2000 yılında siberalem.com ilk kurulduğunda böyle bir pazar neredeyse hiç yokken şu anda 15 milyon dolarlık bir pazara ulaşıldığını kaydetti.
Dokuz yıl boyunca, binlerce üyelerinin hikayelerini gönderdiğini anlatan Ayşe Gözde Ekmekçi, sözlerine şöyle devam etti:
“Nişanlananlar, evlenenler, bizi nikahında şahit yapanlar, hatta bebekleri büyürken bize onun fotoğraflarını gönderenler oldu. Bu arada şirketimizde çalışan pekçok kişi de siberalem sayesinde sevgilileriyle tanıştı, evlendi. Önceleri hikayelerini bizimle paylaşanlar, “Aman sakın bunlar duyulmasın, internetten tanıştığımızı kimseye söylemedik” derken, bugün bu görüş tamamen değişti. Sanıyorum ki, bu konudaki tabu yavaş yavaş yıkılıyor. Şimdi de bize Siberalem’de en güzel tanışma hikayesini gönderen çifti Paris’e gönderiyoruz.”
Yüzde 64’ü üniversiteli
Arkadaşlık sitelerine üye olanların yüzde 60’ının üç büyük şehirden (İstanbul, Ankara, İzmir’den) olduğunu anlatan Ayşe Gözde Ekmekçi, “Erkekler yüzde 65 oranla daha fazla. Yaş ortalaması erkeklerde 28, kadınlarda ise 26. Üyelerin yüzde 64’ü de yüksek okul veya daha üzeri eğitime sahip” diye konuştu. Son dönemde siteye verilen reklamlarda da belirgin bir artış olduğunu kaydeden Ayşe Gözde Ekmekçi, “Profil oluşturmak ücretsiz. Ancak daha fazla kişiye ulaşmak isteyenler için Silver ve Gold üyelik paketleri var. Bir aylık üyelik fiyatları 18 liradan başlıyor” açıklamasında bulundu.

Avrupa’da çok yaygın
Washington Post gazetesinin haberine göre, 2007’de 1 milyar dolar barajını geçen ABD’deki arkadaşlık sitelerinin bu yılki hedefi 1.5 milyar dolar. İngiliz araştırma firması Jupiter, 2008’de İngiltere’de çıkılan 24 milyon ‘ilk buluşma’yı araştırmış ve  her 10 ilk buluşmadan yedisinin internet üzerinden ayarlandığını saptamış.
ABD Nüfus İdaresi, ABD’deki 100 milyonluk bekar nüfusun yüzde 40’ının bir ilişki sitesine üye olduğunu belirlemiş. Dünyanın ilk arkadaşlık sitesi match.com’un Genel Müdürü Mandy Ginsberg, en kazançlı dönemi bu krizde yaşadıklarını söyledi.