Kriz düğüne de sıçradı, mönüler daraldı, davetliler azaldı

Kriz düğüne de sıçradı, mönüler daraldı, davetliler azaldı
Kriz düğüne de sıçradı, mönüler daraldı, davetliler azaldı

Fiyatlarını artırmayan işletmeciler, evlenecek çiftlerin masalarda kullanılacak aksesuvarlardan bile tasarruf ettiğini belirtiyor.

Ekonomik kriz, düğünlere de gölge düşürdü. Büyük otellerde yapılan gösterişli düğünler yerini, 'ekonomik mönülü', sade davetlere bırakırken, orta kesime hitap eden düğün salonlarında ise, işler neredeyse durma noktasına geldi
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Bu yıl, krizin etkisiyle evlenecek çiftlerin düğünlerinden beklentileri de değişti. Görkemli düğünlerin yapıldığı, en pahalı içkilerin su gibi tüketildiği, mönüleriyle göz kamaştıran düğünler, bu yıl büyük oranda sadeleşti. İstanbul’daki büyük oteller, çiftlerin artık ‘ekonomik talep’lerde bulunduğunu belirtiyor. Düğünlerde davetli sayısı da azalırken, mönülerde çeşit daraldı, yabancı içkinin yerini yerli içki aldı. Ancak buna rağmen, otellerin çoğu ağustos ayı sonuna kadar cuma-cumartesi akşamları dolu. 

‘Bütçeler kısıldı’
Bu yıl ramazan ayının ağustos sonuna denk gelmesi nedeniyle düğün mevsiminin kısaldığını belirten Hilton Otelleri Özel Ziyafetler ve Dış İkram Satış Direktörü Afet Aktürk, özellikle haziran ve temmuz aylarının çok yoğun geçtiğini söyledi.
Krizin düğünleri kesinlikle etkilediğini anlatan Afet Aktürk, “Bu yılki talebe bakarsak, görkemli düğünlerin sayısı düştü. Artık daha az bütçeli ve daha az kişinin katıldığı düğünler tercih ediliyor” dedi. Çiftlere özel fiyatlar sunduklarını vurgulayan Aktürk, “Fiyatlar 45-65  TL arasında” diye konuştu.
Hotel Les Ottomans Davet Sorumlusu Ece Doğanoğlu, ramazan ayına kadar tüm cuma-cumartesilerin tamamen düğün rezervasyonlarıyla dolduğunu söyledi. Bu yıl evlenecek çiftlerin taleplerinin krize bağlı olarak değiştiğini anlatan Doğanoğlu, şöyle devam etti: 

‘Yerli içki tercih ediliyor’
“Çiftler, düğün yemeği mönülerinde kısıtlamaya gitmeye başladı, çeşitler azaldı. Çiftler, ‘Bize daha ekonomik mönüler sunun’ diyorlar. Ayrıca bu yıl genellikle yerli içki tercih ediliyor. Bu da kişibaşı bir yemeğin maliyetini 10-20 avro düşürüyor. Önceki yıllarda yabancı içkiler su gibi tüketiliyordu. Yani bu yıl, daha sade, daha ufak düğünler revaçta. Fiyatlarımızı artırmadık, kişibaşı ortalama 100 avro.” 

‘Davetli sayısı düştü’
Sheraton İstanbul Ataköy Genel Müdürü Cem Gündeş de, krizin etkisiyle, eskiden genelde 600-700 kişilik organize edilen düğünlerin, şimdi maksimum 400-450 davetli sayısına indiğini ifade etti. Gündeş, mönü tercihinde de daha mütevazı seçeneklerin tercih edildiğini vurguladı. Cem Gündeş, kişibaşı fiyatların 65 avrodan başlayıp, 110 avroya kadar çıktığını da ifade etti.
Bu yıl kriz nedeniyle, sade düğünlerin revaçta olduğunu kaydeden Çırağan Palace Kempinski Ziyafet Satış Direktörü Feyza Yücefer ise, “2009 kriz nedeniyle birtakım değişiklikler getirdi ama yılın ikinci yarısında bir artış görüyoruz” dedi. 

‘Müşteri bulamayınca düğün salonumu otopark yaptım’

Kriz, lüks otellerde yapılan zengin düğünlerini ‘yabancı içki yerine yerli içki, mönüde çeşit azaltma, daha az davetli’ şeklinde etkilerken, genellikle dar ve orta gelirli çiftlerin tercihi olan düğün salonlarıysa neredeyse sinek avlıyor.
Altı ay öncesine kadar üç salonla hizmet verdiklerini anlatan İstanbul Aksaray’daki ‘Renk Düğün Salonları’ yöneticilerinden Güneş Dönmez, kriz nedeniyle  üçüncü salonu kapatıp otopark yaptıklarını söyledi. İşlerinin çok kötü gittiğini belirten Dönmez, “Geçen yıl bu zamanlar tam kapasite çalışırken, şimdi yüzde 50 kapasiteyle çalışıyoruz. Düğün salonu bile lüks olmaya başladı” dedi. Eskiden yılda 70 yemekli düğün yaparken bu yıl 25’e düştügünü vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti: “Genelde ‘pastalı-meyve sulu’ düğünler tercih ediliyor. Düğün sırasında yapılan kayıtların kalitesini bile düşük istiyorlar. Geçen yıl 4 bin 500 TL olan fiyatımızı bu yıl, 3 bin 500 TL’ye çektik. Buna rağmen çok zor durumdayız.”

‘Seneye erteleyenler var’
Bayrampaşa’daki Uğur Düğün Salonları İşletmecisi Rıfat Demir ise, işlerinin bu yıl ortalama yüzde 30 düştüğünü söyledi. Sektör olarak kötü bir dönemden geçtiklerini anlatan Rıfat Demir, şöyle devam etti:
“Nişanını yaptığımız ve düğün için de önceden görüştüğümüz çiftlerden, ‘Biz düğünü bu yıl yapamayacağız, seneye erteledik’ diyenler var. Yemekli mönülere talep yüzde 50 azaldı. Çiftler, daha az sayıda davetli çağırıyor. Haftasonu 2 bin 500 TL’ye yaptığımız düğünleri haftaiçinde 1.800 TL’ye kadar indiriyoruz. Aslında insanlarda para var ama harcamaya korkuyorlar, çünkü mevcut durumun güvensizliğini yaşıyorlar.”