Kriz ithalatı vurdu cari açık artıya geçti

ANKARA - Kriz tüm göstergeleri olumsuz etkilerken, ithalatta yarattığı çöküş nedeniyle cari açık üzerinde olumlu etki yarattı. Merkez Bankası, geçen yıl şubat ayında 3 milyar 871 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabının, bu yılın şubat ayında 343 milyon dolar fazla verdiğini açıkladı.
Banka, 2008 yılının ilk iki aylık döneminde 8 milyar 33 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabının, bu yılın aynı döneminde 597 milyon dolar fazla verdiğini de duyurdu.
Merkez Bankası, şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, cari açık cari fazlaya dönüşürken, bu gelişmede, bir önceki yılın şubat ayında 3 milyar 434 milyon açık veren dış ticaret dengesinin bu yılın şubat ayında 780 milyon dolar fazla vermesi en büyük etken oldu. Bunun yanı sıra, Şubat 2009’da hizmetler kalemindeki fazla bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık dört kat artarak 501 milyon dolar net gelir kaydetti.
Finans hesaplarında bir önceki yılın ocak-şubat döneminde 8 milyar 540 milyon dolar net sermaye girişi gerçekleşmişken, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 371 milyon dolar tutarında net sermaye çıkışı oldu. (Radikal)