Kriz nedeniyle yıkanabilir bebek bezine olan talep giderek artıyor

Kriz nedeniyle yıkanabilir bebek bezine olan talep giderek artıyor
Kriz nedeniyle yıkanabilir bebek bezine olan talep giderek artıyor

Çamaşır makinesinde 60 derecede yıkanabilen bez hiç bir kimyasal madde barındırmıyor.

Babynap markasıyla yıkanabilir bebek bezi üreten Ortadoğu Tekstüre İplik Genel Müdürü Özlem Erkorol, '300 defa yakanabilen bebek beziyle aile bütçesine katkı sağlıyoruz' dedi

İSTANBUL - ‘Babynap’ markası ile yıkanabilir bebek bezi üreten Ortadoğu Tekstüre İplik Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Özlem Erkorol, krizde yıkanabilir bebek bezi kullanım oranının arttığını belirterek, “Bu sene ihracatta yüzde 20’ye yakın artış kaydettik. İlk defa Fransa piyasasına da girdik” dedi. Erkorol, teknik tekstil alanında faaliyet gösteren şirketin 2004 Mayıs ayında kurulduğunu, bebek bezi üretimine 2005 yılında başladıklarını anlattı.
Erkorol, “Esas çıkış noktamız, yüzölçümü çok küçük bir ada ülkesi olan İngiltere’de bebek bezleri atıklarının büyük problem yaratması. Bebek bezleri çevre ile ilgili çok büyük sorun oluşturuyor. Çözüm olarak biraz eskiye dönüş yaparak ve biraz da ürünü inovatif yaparak tek kullanımlık bebek bezi formatında 300 kez yıkamaya dayanıklı ‘Babynap’ markası ile bebek bezini ürettik” diye konuştu. Tamamen kumaştan oluşan bu bezlerde bambu kumaşı ve bunun gibi bir takım özel teknik ipliklerden yapılan kumaşlar kullandıklarını ifade eden Erkorol, bu kumaşların içinde hiçbir kimyasal madde barındırmadığını ve çamaşır makinesinde 60 derecede yıkanarak hijyen hale geldiğini söyledi. Özlem Erkorol, “Bebek bezinde arada kullanılan ince bir bezimiz de var. Bebek kaka veya idrar yaptığında o bezi atabiliyorsunuz. Bunun kâğıttan olanı ise tuvalette eriyip gidiyor” şeklinde konuştu. İçinde iki bebek bezi, 10 ara bez ve koruyucu kılıfın yer aldığı pamuklu deneme setinin fiyatının 34, bambulu setin fiyatının da 40 lira olduğunu ifade eden Erkorol, beşli pamuklu setin fiyatının 80, 10’lu setin fiyatının da 120 lira olduğunu belirtti.
Normalde bir bebek bezinin doğada çözünürlüğünün 500 yıl olduğunu, kendi ürünlerinin kumaş olması nedeniyle çevreye zarar vermediğini iddia eden  Erkorol, “Bizim ürünümüzle altı aylık kullanım 36 bez. Normal bebek bezlerinde ise bu yaklaşık bin adet. 300 kere yıkanabilen bebek bezi ile aile bütçesine çok büyük katkıda bulunabiliyorsunuz. Çünkü üçte bir maliyet avantajınız var” açıklamasında bulundu.

İhracat yapıyor
Kriz nedeniyle tüm dünyada eskiye dönüş eğilimi olduğunu ve tasarruf etmek gerektiğini ifade eden Erkorol şunları söyledi:
“Aylık 20-30 bin adet ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerin başında İngiltere, İrlanda, Amerika, Kanada ve Belçika geliyor. Bu yıl ihracatta yüzde 20 artış yaşadık. Fransa piyasasına girdik. Afganistan’a numune gönderdik.” (aa)