'Kriz olma ihtimali azalacak'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, bankacılık reformunun yasalaşmasının, bankacılık sektörünü güçlendirerek, sektörün, 2001'de olduğu gibi bir krize neden olma ihtimalini iyice azaltacağını söyledi.

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, bankacılık reformunun yasalaşmasının, bankacılık sektörünü güçlendirerek, sektörün, 2001'de olduğu gibi bir krize neden olma ihtimalini iyice azaltacağını söyledi.
IMF ve Dünya Bankası tarafından büyük önem taşıyan sosyal güvenlik ile bankacılık reformu konusunda soruları yanıtlayan Vorkink bankacılık reformunun yasalaşmasından büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak "Yeni Bankacılık Yasası, Türk bankacılık sektörüne, uluslararası bankacılık standardı ve Avrupa Birliği'nin en iyi uygulamalarını getirecek" dedi.
Vorkink, Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaşmasının ise, emeklilik sistemini daha etkin ve sürdürülebilir yapıya kavuşturacağını, kaynakların etkin kullanılmasıyla, sağlık sigortasından daha fazla vatandaşın istifade etmesine imkân vereceğini kaydetti. Bankacılık Yasası'nı örnek gösteren Vorkink, "Sosyal Güvenlik Reformu'nun da bir an önce yasalaşması, Türk halkının, Türk ekonomisinin menfaatinedir" diye konuştu. Sosyal Güvenlik Reformu'nun tam olarak gerçekleşmemesi nedeniyle, her yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 5'i açık yaratıyor. Gerek Sosyal Güvenlik Reformu, gerekse Bankacılık Yasaları, IMF'nin en çok yasalaşmasını istediği yapısal reformların başında geliyor.