Kriz sonrası Avrupa'nın en büyük Ford yatırımını Yeni Transit'le Otosan yapıyor

Kriz sonrası Avrupa'nın en büyük Ford yatırımını Yeni Transit'le Otosan yapıyor
Kriz sonrası Avrupa'nın en büyük Ford yatırımını Yeni Transit'le Otosan yapıyor

Altı nesildir Türkiye de üretilen Ford Transit 5 kıtada 60 dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Ford Otosan, Transit'in yeni nesli için üç yılda 630 milyon dolar yatıracak. Otosan bu rakamla hem Türkiye'nin hem de kriz sonrasında Avrupa'daki en büyük Ford yatırımının sahibi olacak
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Ford Otosan’ı sekiz yıldır otomotiv pazarında liderlik koltuğunda tutan Transit, tamamen yenilenerek Otosan’a bu kez de yatırım rekoru kırdıracak.
Amerikan Ford ile Koç Holding’in eşit ortak olduğu Ford Otosan, yeni Transit projesi için üç yıl içinde Kocaeli Fabrikası’na 630 milyon dolarlık yatırım yapacak. Otosan bu rakamla Türkiye ’de şimdiye kadar bir model için yapılan en büyük yatırımı gerçekleştirirken kriz sonrasında Ford’un Avrupa’daki en büyük yatırımının da sahibi olacak.

10 milyar dolarlık döviz taşıdı
Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, dün düzenlediği basın toplantısıyla yeni yatırımın müjdesini verdi. Otay, “Bizim 43 yıllık serüvenimizde Transit, hem şirketimizin belkemiği oldu hem de Türkiye ticaretini bugünlere taşıdı” dedi.
Son sekiz yılda Ford Otosan’ın elde ettiği pazar liderliğinde Transit’in önemini vurgulayan Otay, Transit’in yüzde 36 pazar payıyla da en yakın altı rakibinden bile daha güçlü olduğunu söyledi. Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Transit’lerin 60’tan fazla ülkeye ihraç edildiğini ve 10 milyar doların üzerinde döviz getirdiğini anlatan Otay, şöyle konuştu: “Ford Otosan’ın bugün Türk ekonomisi için de tarih denebilecek adımını, Transit’in yeni nesillerini üreteceğini müjdelemek istiyorum. Yeni Transit üretimi için 630 milyon dolar (950 milyon TL) yatırım yapacağız. Bu rakam kriz sonrası Türkiye’deki en büyük yatırım kararı. Ford, kriz sonrasında ABD , Hindistan ve Çin’de büyük yatırımlar yaparken Avrupa’nın en büyük yatırımını Otosan gerçekleştirecek.”

Türk mühendisler çalışacak
Plana göre yatırım için ilk harcama bu yıl içinde yapılacak. Şu an 320 bin olan kapa-sitenin 240 bin adedi kullanılırken yeni yatırımla birlikte fabrika tam kapasiteye ulaşacak. 2.5 vardiya ile 6 bin 150 kişi çalışan Kocaeli fabrikasında üç vardiyaya geçileceği için yeni işçi alımı da yapılacak. Yatırım,  fabrikada kapasite artışından çok, teknoloji alanında gerçekleştirilecek.
Genel Müdür Nuri Otay, Ford Otosan’ın Gebze’de bulunan Ar-Ge merkezinin de yeni Transit’in geliştirilmesinde önemli görevler üstleneceğini söyledi. Kocaeli Fabrikası’na 1998 yılından bu yana 1.8 milyar dolar para harcandığını ifade eden Otay, yeni yatırımla birlikte toplam yatırım tutarının da 2.4 milyar dolara çıkacağını belirtti. 

Üçte ikisi yurtdışına gidecek
Yeni Transit’in üçte ikisinin ihracat pazarları için üretileceğini belirten Otay, “Transit beş yıl içinde 40 olan ihracat pazarını 60’a çıkardı. Bundan sonra da mutlaka yeni pazarlara da açılacağız” dedi. Ford Otosan Mali ve İdari İşler Müdürü (CFO) Oğuz Toprakoğlu ise yatırım finansmanına ilişkin, dış kaynak maliyetinin ucuz olduğunu belirterek, bu tip yatırım harcamalarını dış kaynak ile fonladıklarını söyledi. Ford Transit, ana üretim merkezi olan Kocaeli fabrikasına ilave olarak  Ford’un İngiltere, Çin ve Vietnam fabrikalarında da üretiliyor.

Ford Otosan’ın 43 yıllık yol arkadaşı
* Türkiye’nin ilk Transit’i 43 yıl önce üretildi ve altı jenerasyondur bantlardan inmeye devam ediyor.
* Bu yıl 30 Nisan’da 6 milyonuncu Transit Kocaeli Fabrikası’nda törenle üretildi.
* Ford Otosan 43 yılda toplam 1.3 milyon adetden fazla Transit üretti. 
* Transit, hem Otosan’ın hem de Türkiye’nin dünyaya açılarak küresel bir oyuncu haline gelmesini sağladı.
* Ford Otosan’ın otomotiv pazarında dokuzuncu yıla girecek liderliğinde en büyük payın sahibi.
* Kendinden sonra gelen altı rakibinin pazar payı toplamı, Transit’in yüzde 36’lık payına ulaşamadı.
* Kocaeli’de üretilen Transit’ler, Avrupa’dan Avustralya’ya toplam 5 kıtada 60’tan fazla
ülkeye ihraç ediliyor.