Kriz, tersine beyin göçünde fırsat yaratıyor

Kriz, tersine beyin göçünde fırsat yaratıyor
Kriz, tersine beyin göçünde fırsat yaratıyor
Küresel ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü ABD'de araştırmaya ayrılan fonların azaltılması, araştırmalarını bu ülkede yürüten Türk araştırmacıların Türkiye'ye dönüşü için fırsat yaratıyor.

Türkiye 'de ise TÜBİTAK , DPT ve Avrupa Komisyonu fonları, yurt dışındaki araştırmacılar için cazip fırsatlar yaratıyor.
ABD 'de 4 yıldır yaşayan ve Michagen State Üniversitesi'nde doktora elektrik mühendisliği yapan Özgür Tuncer, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

ABD'deki ekonomik krizin özellikle akademisyenlerin araştırma projelerini destekleme konusunda sıkıntılar yaratmaya başladığını anlatan Tuncer, “Ancak belirli konularda araştırma yapanlara önemli kaynaklar aktarılıyor. Hangi alanda çalışmalarınızı yürüttüğünüz çok önemli. Şirketlerde iyi pozisyonlarda çalışmak da mezun olduğunuz bölüme ve üniversiteye bağlı. Bu nedenle ekonomik kriz nedeniyle iş bulma sıkıntısı çekiliyor açıkçası” dedi. 

Türkiye'de TÜBİTAK, DPT ve Avrupa Komisyonu'ndan ayrılan fonların yurda dönüş için iyi fırsatlar sunduğuna işaret eden Tuncer, doktorasını tamamlamasının ardından bir süre daha ABD'de kaldıktan sonra bu fonları kullanarak ülkeye dönüş yapmak istediğini kaydetti. 

Villanova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Duran da 19 yıldır ABD'de çalışmalarını yürüten Türk akademisyenlerden. ABD'deki krizin bazı alanlarda araştırmaya ayrılan yatırımların miktarını düşürdüğünü belirten Duran, şunları kaydetti: 

ABD'de ancak alternatif enerji kaynakları gibi konularda eskisine göre fonlar arttırıldı. Görebildiğim kadarıyla parasal anlamda Türkiye'deki olanaklar son yıllarda oldukça arttı. Avrupa Birliği fonları özellikle birkaç alanda yüklü destekler sunuyor. Bunun yanında DPT de araştırmaya yatırımı artırdı. Yani ABD ile kıyaslandığında maddi imkanların Türkiye'de hiç de aşağı olmadığını görüyorum. 

Ancak araştırma konusunda halen Türkiye'de insana yapılan yatırımın yeterli olmadığı kanısındayım. Sadece kaliteli akademisyen değil, yetkin destek elemanlarının eksikliği de bence Türkiye'de araştırmanın ve buluşun önünü tıkıyor.” 

Yıllardır Türkiye'ye bir şekilde dönmek için fırsatlar aradığını söyleyen Duran, gelecek yıl, üniversitesinden bir yıl süreli araştırma izninin bulunduğunu ve bu iznini Türkiye'de kullanmaya karar verdiğini belirtti. (AA)

bigPara.com