Krizde 13 ülkenin notu yükseldi

NEW YORK/ANKARA - Türkiye, bu yıl reytingi yükselen 13 ülke arasında yer alıyor. Son olarak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu iki kademe yükselterek, BB( )’ya yükseltti.
Kuruluş, uzun vadeli ulusal para cinsinden notunu da, BB’den, BB( ) ve Türkiye’nin ülke tavan notunu da, BB’den, BBB(-)’ye çıkarttı.
Edinilen bilgiye göre, aralarında, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Tayland ve Meksika’nın da bulunduğu 52 ülkenin ise reyting notu düşürüldü.
ING Bank’ın analizine göre, reyting kuruluşlarından, S&P’nin, halen “durağan” olan Türkiye’nin görünümünü bir kaç hafta içinde “pozitife” çıkartacak. ING, Moody’s’in gelecek yılın ilk yarısında bir not yükseltmeye gidebileceğini vurguluyor. Türkiye’nin, 1-2 yıl içinde reyting notu ‘Yatırım Yapılabilir’ düzeyine çıkarılması beklenen 10 ülke arasında yer aldığı öne sürülüyor.
Kredi notundaki artış, Hazine ve özel sektörün, uluslararası piyasalardan daha düşük maliyetlerle ve daha uzun borçlanmasına imkan tanıyacak. (aa)